Čo robiť v prípade, ak cudzie dieťa vedome a zámerne ubližuje nášmu?

Zodpovedané
29. máj 2022

Dobrý deň,

obraciam sa na Vás s otázkou, v ktorej sa cítime veľmi nekomfortne. Máme malé deti, snažíme sa k ním pristupovať rešpektujúco a podľa toho riešiť aj konfliktné situácie. Väčšinou si s manželom všetko preberieme, ale dnes sme absolútne nevedeli reagovať.

Išlo o konflikt medzi našim ročným dieťaťom a medzi druhým 7 - 9 ročným. Predtým sme tiež zažili konflikty, nie až takéhoto rázu a prevažne to boli presne tieto väčšie deti, ktoré útočili na tie naše menšie. Nezastávam sa našich deti. Tentokrát konkrétne išlo o situáciu, kde bolo staršie dieťa právom nahnevané na to naše. Snažili sme sa naše dieťa usmerniť, keďže sme boli pri tom, napriek tomu mu fyzicky ublížilo. Asi 2 minútky pred touto situáciou sa taktiež agresívne chovalo k nášmu synovi. Matka bola síce prítomná na ihrisku, ale bola obďaleč. Nesledovala situáciu.

Čo robiť v prípade, ak cudzie dieťa ubližuje nášmu vedome a zámerne?

Ďakujem

Dobrý deň,

nakoľko v tomto prípade je situácia veľmi náročná, pretože vieme, že cudzie dieťa v tomto smere asi neprevychováme. V prvom rade by som dbala na bezpečie vlastného dieťaťa. Teda, keď vidím, že mu niečo hrozí, tak asi by som vyhľadala bezpečnejšie miesto.

Ročné dieťa, ktoré chce všetko objavovať veľmi ťažko usmerníte, aby sa správalo podľa vašich predstáv. Nepozná základy slušného správania, koná podľa svojich vlastných potrieb a impulzov. Vôbec si neviem predstaviť kedy by som ročnému dieťaťu dávala niečo za vinu v nejakej situácií.

Vo všeobecnosti však by bolo na mieste zadať dieťaťu primeranú hranicu ak už k niečomu takému dôjde. Kľudne by som osobne za dieťaťom, ktoré hodilo do môjho napr. kamene išla (Vidím, že je zábava hádzať kamienky, ale do ľudí kamene nehádžeme, lebo im môžeme ublížiť. Môžeš nám ukázať ako ďaleko hodíš kameň tam na lúku a pod.). U detí je dôležité hľadať nejaké kreatívne riešenia pokiaľ je to možné.

Ak by som bola svedkom, že staršie dieťa zaútočí na moje mladšie (ročné dieťa), či už zo srandy alebo z nejakého iného dôvodu, riešila by som to s jeho rodičom. Nekonfliktne sa dá pohovoriť o čomkoľvek.

Prajem veľa šťastných spoločných chvíľ.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička