Čo robiť, keď dieťa napodobňuje druhé dieťa?

Zodpovedané
25. nov 2018

Dobrý deň,

prosím o radu. Moja dcérka je od septembra škôlkarka. V škôlke sa jej páči, chodí tam veľmi rada. Žiaľ, začala napodobňovať mladšie dieťa. Rozpráva šušlavo, akoby cez cumeľ.

Dosť ma to hnevá. Skúšala som ju napomínať, ale nepomohlo. Doteraz rozprávala pekne.

Čo mám robiť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

je bežným javom, že staršie deti napodobňujú mladšie. Môže sa to týkať aj reči. Verím, že vás to hnevá, tento jav však býva prechodný.
Upozorňovanie a prílišné upriamovanie na vec, poprípade opravovanie dieťaťa môže mať nádych toho, že dieťa robí niečo zle. Možno si ani neuvedomuje, že začala takto preberať reč mladšieho dieťaťa.
Z mojej skúsenosti celkom dobre funguje povedať: Nerozumiem ti. Počujem, že je v tvojej reči niečo inak.
Poprípade zopakovať to, čo hovorí: Ahá, vravíš, že......dobre som ti nerozumela.
Ako keby nepriamo vysloviť to, čo dieťa, ale správne, bez toho, že by sme ho priamo opravovali.

Držte sa.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com