Čo je príčinou častého nočného budenia skoro dvojročného dieťatka?

Zodpovedané
4. feb 2022

Dobrý deň,

moje skoro dvojročné dieťatko sa v noci často budí. Je to aj 10x za noc. Keď sa zobudí, tak sa precitne aj každých 10 - 20 minút. Kým opäť poriadne zaspí, trvá to aj 1 - 2 hodiny. Keď sa prebudí, sadne si a hojdá sa, alebo sa hojdá na "štyroch". Pritom si pohmkáva "aaaaa". Často ho neviem upokojiť ani objatím, ani hladkaním, ani spevom.

Čo môže byť príčinou a ako reagovať?

Už pár mesiacov sme nevyspatí.

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa toho, čo popisujete, tak dieťa pravdepodobne trpí poruchou spánku tzv. parasomniou. Preto sa budí často pravdepodobne zmätené a je ako keby ani nie bdelé a ani v spánku. Následne sa môže prebrať a mať problém znovu zaspať.

Dôležité je hlavne zachovať pravidelnosť denného režimu a spánkových návykov dieťaťa. A to najmä posledné dve hodiny pred zaspatím, ktoré by mali mať približne rovnaký charakter. Nemali by byť vyplnené televízorom, tabletom, počítačom, mobilom.

Vo všeobecnosti je vhodné, aby dieťa malo nejaký spánkový rituál a rovnaký večerný režim. Napríklad večera (nie ťažko stráviteľná), umyť zuby, okúpať, pyžamo, krátka rozprávka, pusa na dobrú noc a spánok. Izba by mala byť vyvetraná.

Dobré je si pred spánkom spoločne spomínať na dobré chvíle cez deň a zažehnať preč tie zlé.

Je vhodné, aby sa dieťa prirodzene unavilo cez deň a malo by mať dostatok pohybových aktivít. Tak isto je dôležité eliminovať negatívne emócie, poskytovať istotu, bezpečie a dostatok pozornosti.

Snažte sa, aby dieťa ostalo vo svojej postieľke. Dbajte pri tom na jeho bezpečie. Pomenujte mu čo vidíte. Napr. Vidím, že ťa niečo vyrušilo, som tu s tebou. Opakujte mu - som tu pri tebe kým nezaspíš. Dotyky tiež môžu pomôcť, aj keď nie okamžite.

Dôležité by bolo vedieť, či je v tých fázach dieťa bdelé, či vás vníma. Pokiaľ áno, tak môžete vyskúšať ďalšie techniky. Môžete pred ním skontrolovať izbu a ubezpečiť ho, že je všetko v poriadku. Prípadne povedať nejaké kúzlo pre pekné sny, vytvoriť nejakého hrdinu z hračky, ktorý mu pomôže zaspať. Je to na vašej fantázií a zistení, čo bude fungovať. Ak už komunikuje, opýtajte sa ho čo by mu mohlo pomôcť.

Zvyčajne tento problém odoznie vekom. V prípade, ak to dieťa začne ovplyvňovať v dennom fungovaní, neznižuje sa frekvencia prebudení, obráťte sa na odborníka pediatra, aby navrhol potrebné vyšetrenia.


Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička