Čo je dôvodom nočného budenia 7 ročného chlapca?

Zodpovedané
20. mar 2019

Dobrý deň,

môj 7 ročný syn sa v noci pravidelne budí zo sna, vykrikuje, plače a vrieska. Niekedy rozpráva akoby zo sna, alebo začne behať po byte. Na druhý deň si nič nepamätá. Trvá to tak 5 minút, pokým ho utíši a zaspí znova.

Trvá to už niečo cez rok. Občas týždeň nič a potom zasa.

Nechýba mi nejaký vitamín?

Treba ísť s ním k odborníkovi, alebo z toho vyrastie?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

podľa toho čo píšete sa zdá, že by mohlo ísť o nočné desy.
Tieto zvyknú odoznieť samé vývinom nervovej sústavy. Sú spôsobené nadmernými vzruchmi nervovej sústavy, ale aj dedičnosťou. Dieťa zväčša plače, kričí, môže robiť čokoľvek, no zdá sa, ako keby spalo, nereaguje a ráno si nič nepamätá. Odporúča sa dieťa nebudiť, jedine, že by hrozilo, že si nejak ublíži.

Prevencia môže byť spánkový režim, ísť spať dostatočne skoro, eliminovať stres, nadmerné zaťaženie nervovej sústavy, popr. si viesť spánkový denník, odsledovať si ako dlho po zaspaní tento stav prichádza a skúsiť syna popr. zobudiť 15 minút pred tým, 5 minút s ním byť hore a zase ho dať spať.

Skúste sa popr. poradiť s pediatrom, odborníci odporúčajú navštíviť lekára ak sa tento stav opakuje 2 - 3 x za mesiac. Tiež nevylučujem, že by mohlo ísť o niečo iné, ale tomuto sa mi to zdá najbližšie.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com