Bojazlivá trojročná dcérka

Zodpovedané
10. jan 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej trojročnej dcérky, ktorá je na mňa veľmi naviazaná. Nevydrží ani s manželom a ani so starými rodičmi. Tento problém nastal asi pol roka po narodení druhého dieťaťa. Dcérka ide do hysákov a chce len mňa. Keď sme na návšteve a idem na wc, tak začne behať hore dole a hľadať ma.

Ďalší problém je, že sa veľmi bojí ľudí. Buď sa schová, alebo začne kričať - plakať a behať hore dole.

Ako je pomôcť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ako ste napísali, dcérka je na vás naviazaná. Chce byť blízko pri vás, cítiť vás, znamenáte pre ňu bezpečie. Môže to byť spojené s narodením druhého dieťaťa a strachom, že o vás príde.
Je to bežná reakcia. Väčšinou ide len o obdobie. Keď naberie istotu, že je všetko vo vzťahu k nej po starom, mohlo by to prejsť.

Neviem aký mala predtým vzťah k manželovi a starým rodičom. Isté však je, že teraz má potrebu byť s vami. Určite je na to nejaký dôvod (upevňovanie vzťahovej lásky, potreba blízkosti vzťahovej osoby, utvrdenie svojho postavenia, chce mať istotu, že ju ľúbite atď).

Čo sa strachu z ľudí týka, ťažko sa mi to hodnotí, na to mám málo informácii. Neviem ako dlho to trvá, či je to vo vzťahu ku všetkým ľuďom. Môže byť citlivejšia povaha. Určite nie je na škodu rozprávať sa s ňou o tom, keď už tá situácia pominula, keď ste v kľude. Vrátiť sa k tomu, spýtať sa čoho sa zľakla, čo by jej v tej situácii pomohlo.

Ak by ste mali pocit, že jej to nejako bráni v jej každodennom bežnom fungovaní, obmedzuje ju to, skúste sa poradiť s odborníkom.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com