Aký je Váš názor na nástup 2,5 ročného dieťaťa do škôlky?

Zodpovedané
30. máj 2019

Dobrý deň,

dcérka bude mať 3 roky vo februári 2020. Prihlásili sme ju do materskej školy a uviedli nástup od januára 2020. No pani riaditeľka sa nás pýtala, či by sme nezvážili nástup už od septembra 2019.

Priznám sa, že podľa mňa je dôležité, aby dieťa bolo do troch rokov doma. Nemám pocit, že by jej niečo ušlo. Ale zároveň sa bojím, aby dcérka "zapadla" do kolektívu, keď nastúpi neskôr. Tiež by som tie štyri mesiace nemusela vymeškávať z práce kvôli prípadným chorobám.

Dcérka znáša odlúčenia od nás v pohode, vydrží byť popoludní so starkou. Aj uspávanie je v pohode. Dcérka vyhľadáva spoločnosť detí.

Aký je Váš názor?

Myslíte, že by nástup v septembri bol pre dcérku prospešný?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ja osobne som zástankyňou toho, aby dieťa bolo najmenej do troch rokov doma. Formuje sa jeho osobnosť, upevňuje sa vzťahová väzba.

Avšak veľa záleží od dieťaťa, od rodičov, od situácie rodiny. Niektoré deti nástup nezvládajú ani v 4 rokoch a niektoré sa javia, že aj skôr je to pre ne v poriadku.

Aj dieťa, aj rodič by mali byť na vstup dieťaťa do škôlky pripravení. Dieťa by malo byť informované, samostatné, niečo už rozprávať a vyhľadávať spoločnosť detí.

Vy, ako rodičia, by ste mali byť presvedčení o tom, že dieťa do škôlky dať chcete a byť s týmto rozhodnutím spokojní a vysporiadaní.

S rozhodnutím by ste mali byť spokojní ako vy, tak aj dieťa.

Či to bude pre dcérku prospešné vám povedať neviem. Môže byť, nemusí. Záleží od mnohých faktorov, od toho ako to ako rodina zvládnete, ako bude dcérka pripravená, aký je prístup učiteliek, ako je na vás naviazaná atď.

Čo sa týka zapadnutia do kolektívu, rozumiem vašej obave. Určite by som nedávala dieťa do škôlky v mesiacoch apríl - máj, to je naozaj málo času na zvyknutie si a spoznanie nového prostredia.

Zvážte si ako rodina pre a proti, porozprávajte sa aj s dcérkou. Nech sa rozhodnete akokoľvek, prajem vám, aby bol nástup pre vás všetkých peknou skúsenosťou.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com