Aký je Váš názor na mobil u 9 ročného chlapca?

Zodpovedané
7. mar 2020

Dobrý deň,

mám 9 ročného syna, ktorý sa veľmi dobre učí. Má samé jednotky. Ale jediné, čo ho doma zaujíma je mobilný telefón. Úlohy si spraví v škole a potom by bol len na telefóne. Vyžaduje ho aj do školy, to však nedovolím.

Určili sme si pravidlá, ktoré aj dodržuje, ale stále má potrebu niečo hrať. Vtedy nepotrebuje ani jesť.

Čo nám odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

mobil, počítač, tablet sú dnes obrovskými lákadlami pre deti. Vo veku 9 rokov je môže mať dieťa nejaký čas vyhradený na mobile, avšak ja osobne neodporúčam viac ako 30 minút času na hru stráveného na mobile. Pravidlá, ktoré si však doma určíte sú na vás.
Podstatné je, aby ste ich dodržiavali, aby ste neustúpili, aby tá hranica bola jasne nastavená.
Tiež odporúčam skontrolovať obsah hry, aktivity na mobile.

Je prirodzené, že syn bude protestovať. Mobil je obrovským lákadlom, hra prináša okamžité uspokojenie, má podobné účinky ako návyková látka.
Keď protestuje, reflektujte a zrkadlite mu pocity, zdôraznite aké máte pravidlo, aká je hranica a povedzte, že zase zajtra bude mať svoj čas.

Ak sa dožaduje, pýta na mobil, zrkadlite a pomenujte mu, že vidíte, že by ho veľmi chcel, že by sa najradšej hral aj celý deň, ale že na dnes už jeho čas uplynul a hrať sa môže až zajtra.

Opakujte to viackrát, s kľudom, príjmite, že to chce, ale hranicu držte.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com