Ako zvládnuť rakovinu?

Zodpovedané
22. mar 2022

Dobrý deň,

teraz mi bol diagnostikovaný karcinóm prsníka. Mám doma 7 mesačnú dcérku, ktorá je strašne naviazaná na mňa. Pri všetkých plače. Len pri ocinovi je ako tak dobre, ale ani to nie vždy.

Ako to zvládnuť?

Teraz pre mňa začína behanie po doktoroch a nemôžem ju všade brať zo sebou. Cez deň je stále so mnou. Ja ju kŕmim, prebaľujem a stávam k nej v noci. Manžel má náročnú prácu, preto nechcem, aby k nej vstával v noci.

Ďakujem

Dobrý deň,

rozumiem vám, že situácia musí byť pre vás veľmi náročná. Vyrovnať sa s nejakým závažným ochorením chce určitý čas a prechádzať si budete cez rôzne štádiá. Určite ste však dostatočne silná a zvládnete aj tento problém. Pomoc určite existuje.

Pravdepodobne ste teraz šokovaná z toho celého čo sa deje. Šok je prirodzená a zrozumiteľná reakcia našej psychiky na nečakanú a ohrozujúcu zmenu v živote.
Je úplne normálne aké emócie prežívate postupne budú poľavovať. U niekoho to trvá kratšie u iného dlhšie, ale psychika sa zväčša začne upokojovať

O svojich pocitoch rozprávajte, nenechávajte si ich pre seba. Už len to pôsobí terapeuticky. Na zmiernenie úzkosti je dobré, keď ste v kontakte s inými ľuďmi.

Pokiaľ je to čo i len trochu možné, nastoľte si psychohygienu podľa vašich predstáv. Rôzny druh relaxácie, príjemné činnosti, ktoré máte radi vám určite pomôžu. Na to, aby ste to dobre zvládli potrebujete aj kvalitný spánok. Preto skúste sa o tom porozprávať s manželom, aby ste si mohli aspoň párkrát do týždňa poriadne oddýchnuť.

V tejto situácií pravdepodobne nedokážete predvídať, že ako to celé dopadne. Preto je dobré postupovať po úsekoch. Prijmite a spracujte časť informácií, zorientujte sa v určitom úseku a následne pokračujte ďalej. Nie je dobré sa orientovať príliš do budúcna. Skôr si zadávajte krátkodobejšie ciele a po ich vyriešení postupujte ďalej. Každý deň môže byť vaším novým začiatkom.

Súčasťou spracovania rôznych informácií je aj kvalitná komunikácia s doktorom. Nebojte sa a pýtajte si informácie o liečbe, o možných vedľajších účinkoch a o tom, ako je možné ich zvládnuť.

Dcérku pravdepodobne budete musieť niekedy nechať aj s nejakými blízkymi. Preto na to choďte pomaly a postupne sa ju snažte nechávať aj s niekým iným. Viem, že sa možno budete cítiť za to previnilo, že ju musíte nechať bez vás. Viem to aj z vlastnej skúsenosti. Pokiaľ to bolo napríklad pre mňa možné termíny u lekárov som si dávala vtedy, keď moje dieťa malo čas spania. Niekedy ani nevedelo, že som preč, alebo som to zabezpečila tak, že ho zatiaľ niekto vzal na prechádzku. Tak to ani tak dieťa nevníma, že nie je s maminkou. Komunikujte aj o tomto s lekármi a hľadajte možnosti. Pokiaľ to však nijak nejde a musíte dcérku nechať s niekým iným, tak postupujte približne takto, aby sa úzkosť zmiernila čo najmenej:

https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Nie každý sa dokáže s ochorením a jeho dôsledkami vyrovnať vlastnými silami. Môže sa stať, že každou ďalšou liečbou či novou informáciou budete viac a viac vyčerpaná, až vaša psychika nebude mať silu zvládať veci ďalej. V tom prípade vyhľadajte odbornú pomoc a nebojte sa toho rozhodne vám to pomôže. Dnes sa to už dá aj z pohodlia domova online.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička