Ako zvládnuť 2,5 ročného neposlušného syna?

Zodpovedané
25. nov 2019

Dobrý deň,

mám 2,5 ročného synčeka a žijeme v jednej domácnosti ešte so 4,5 ročným krstniatkom. Syn v poslednom čase nerváči a bije malú. Trhá ju, hádže do nej hračky. A tak isto aj do nás dospelých.

Nás ešte aj hryzie. Vždy sa snažím pekne mu vysvetliť, že sa to nerobí a nie je to správne. Nezaberá to. Občas dostane aj po zadku a to zaberá viac. Dohováranie ho akoby hnalo ešte viac robiť zle.

Mal obdobie, keď stále žmurkal a to už prešlo. A nastúpilo toto. Najnovšie robí scény, keď mu niečo nedovolím. Vtedy sa hádže, plače a vrieska. To robí naozaj celý deň od 6 do 20tej.

Čo nám odporúčate?

Do škôlky nechodí. Od malička málo spí a plače permanentne každý jeden deň. Vždy kvôli niečomu.

Už ma to unavuje a som z toho vyčerpaná. Bojujeme aj s jedlom. Nechce papať, vždy ho musím niečím zabaviť, pripadne pustiť mobil.

Môže to byť nejaká psychická porucha?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

opisujete relatívne bežné správanie 2,5 ročného dieťaťa.
Je to prirodzené, že keď sa niečo nedeje tak ako si on želá, tak zúri. Taktiež testovanie hraníc je pre dieťa úplne bežné a prirodzené.
Synovi treba vytvoriť bezpečné a prijímajúce prostredie, aby mohol slobodne prejavovať emócie. Tieto mu treba zrkadliť, reflektovať. Prijať ich, ukázať, že sa synovi snažíte porozumieť. Pomenovaním pocitov sa dieťa upokojuje a až keď je pokojné, môžete sa mu pokúšať niečo logicky vysvetliť.
Kým nie je dieťa pokojné, logika nefunguje, nakoľko je vypnutá časť mozgu zodpovedná za pozornosť, vnímanie.

Trest - buchnutie po zadku možno zafunguje na chvíľu, avšak to len preto, že dieťa sa zľakne, nerozumie tomu, prekvapí ho to. Avšak narúša sa tým vzťah a navyše dieťa si z toho nič neodnesie. Tresty sú vysoko rizikové pre vývin dieťaťa.

Treba nastavovať hranice. Vidím, že sa hneváš/udieraš do sesternice. Ale ľudia nie sú na bitie. Môžeš udierať do vankúša.
Pomenujete situáciu, akceptujete emócie, nastavíte limit a dáte alternatívu.

Mnoho zo situácií, ktoré opisujete sa dajú vyriešiť vnímavou komunikáciou. Nastavte sa na dieťa, vnímajte jeho signály a napĺňajte potreby. Nie je neposlušný, vyvíja sa a potrebuje vašu pomoc. Za správaním je tiež ukrytá nejaká potreba.

Ak budete tápať, nebude vám to fungovať, neváhajte sa poradiť s odborníkom.


Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com