Ako zmením 9 ročného drzého syna?

Zodpovedané
1. mar 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom nášho 9 ročného syna, ktorý je drzý k nám rodičom, ale aj k učiteľom. Papuľuje nerešpektuje to, čo mu povieme. Nechce sa učiť.

Aby nepísal úlohy, tak si ich v škole neznačí. Na písomke polku príkladov neurobí, lebo jemu sa nechce. Nie je hlúpy, ale strašne lenivý.Teraz sme riešili v škole, že spolužiakovi dal ostrú ceruzu na stoličku. Spolužiak sa na to sadol a urobilo mu to dieru do zadku.

Čo mi odporúčate?

Ako zmením synove správanie?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

správanie dieťaťa, ktoré vidíme na prvý pohľad, ako to čo popisujete, je niečo čo vychádza z väčšej hĺbky. Rozumiem, že keď je správanie nežiadúce, tak nás vyrušuje a najradšej by sme ho čo najskôr zastavili alebo zmenili.
Avšak ak by sa nám to aj nejakým spôsobom (tresty a pod.) na chvíľu podarilo, je viac ako pravdepodobné, že neskôr vyrazí niekde inde, nejak inak.

Treba si uvedomiť, že za každým správaním dieťaťa je ukrytá nejaká emócia, ktorá vychádza z potreby. Správanie, ktoré syn vykazuje mu zrejme niečo dáva.
Treba preniknúť až k príčine správania, k potrebe, z ktorej to správanie vychádza, aby sme dosiahli zmenu, ktorá bude pre dieťa prínosná a trvajúca.

Syn potrebuje vás a vašu podporu. Aj keď je to náročné, lebo jeho správanie je nežiadúce. Vytvárajte mu bezpečné a prijímajúce prostredie. Neviem ako s ním komunikujete, avšak zväčša, ak niečo nefunguje, treba to zmeniť. Komunikujte empaticky. Reflektujte a zrkadlíte synove emócie. Hlavne dajte najavo, že ich prijímate. Pracujte s nimi.

Nastavujte synovi hranice. Ak s vami komunikuje neželaným spôsobom, nastavte hranicu alebo si vytvorte domáce pravidlá. Jeho správanie môže byť vecou nastavenia hraníc. Možno ich nemá konzistentné a nemá v nich jasno, je potom jasné, že ich skúša.

Syna oceňujte, prejavujte mu dôveru. Dávajte mu pocítiť, že sa zaujímate, že ho počúvate, snažíte sa mu rozumieť.

Venujte mu pozornosť, prejavujte lásku, dávajte mu pocítiť, že je pre vás dôležitý a že si o ňom nič zlé nemyslíte aj napriek jeho správaniu. Je dôležité prijať jeho ako osobu. Správanie prijať nemusíte, tam nastavujte hranice, komunikujte s ním o tom. Pýtajte sa ho, čo by mu pomohlo v tom, aby to zvládol inak, aby sa cítil lepšie. Ponúkajte mu možnosti stratégii.

Sledujte synove signály a napĺňajte jeho potreby. Predpoklad je, že ak bude mať potreby naplnené, nemal by si ich vyžadovať správaním.

Môžete sa poradiť aj s odborníkom a hľadať spolu a učiť sa stratégiám efektívnej komunikácie so synom, aby ste sa cítili viac v pohode aj vy aj syn.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com