Ako z ročného vychovám dieťa, ktoré nebude nerváčiť za každú blbosť a bude chápať, že niečo nemôže robiť?

Zodpovedané
28. aug 2022

Dobrý deň,

mám problém s ročným synom. Snažím sa byť mamou, ktorá nekričí. Nie vždy mi to vyjde a potom si to vyčítam. Ide však o to, že v poslednej dobe absolútne nepočúva. Vie, čo znamená "nono", ale aj tak to začal ignorovať.

Ako mám na neho ísť?

Keď napríklad vyberá veci z koša a poviem mu nono, tak absolútne ma ignoruje. Keď idem k nemu a zoberiem ho odtiaľ, začne zúriť a hádzať sa o zem.

Ako mám z neho vychovať dieťa, ktoré nebude nerváčiť za každú blbosť a bude chápať, že niečo nemôže robiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozumiem, že niektoré správanie našich detičiek nás rodičov vedie do zúfalstva a je to niekedy ťažké. Treba si však uvedomiť, že dieťatko vo veku vášho syna si vôbec neuvedomuje nebezpečenstvo, ani to či je mu niečo dovolené či nie len skúša všetko objavovať a je fascinované všetkým okolo seba. To, že je následne frustrovaný a takto to dáva najavo je v jeho veku úplne normálne. Niektoré detičky majú silnejší temperament dávajú svoje sklamanie najavo viac ako tie druhé.

Hranice, ktoré rodičia skúšajú stanoviť, ktoré sú samozrejme niekedy aj nutné sa nám dospelým vidia samozrejmé, avšak vôbec nie pre dieťa, ktoré ich dokáže pochopiť až približne od 3 - 4 rokov. Všetko príde vekom, no to neznamená, že naše dieťatko máme nechať si určitým spôsobom ublížiť tým, že mu nezadáme vôbec nejakú hranicu.

Veľmi dôležitá je v tomto veku prevencia. Naozaj snažte sa zobrať dieťaťu z dohľadu všetky veci, ktoré sú pre vás dôležité, pretože verte, že práve tie upútajú jeho pozornosť ihneď 🙂.

Ak dieťa robí nejakú činnosť, s ktorou nesúhlasíte (napr. je ohrozené jeho zdravie), treba mu rázne povedať slovíčko stop. Deti na to už v tomto období začnú reagovať. Je zrejmé, že toto slovo budete musieť opakovať niekoľkokrát, ale keď ste sa už pre to rozhodli mali by ste stáť za svojim rozhodnutím. Môžete následne skúsiť presmerovať jeho pozornosť na niečo iné.

Je lepšie keď mu niečo ukážete ako má robiť skôr ako mu zakážete danú vec, pretože ho to bude iba viac lákať (napr. ak sa vyberie zlým smerom nasmerujem ho inde, keď začne trhať kvet ukážem mu, že kvietok sa dá pekne pohladkať, dá sa o neho postarať a pod.).

Príkazy formujte v pozitívnom význame. Mozog dieťaťa v jeho veku ešte niekedy správne nevyhodnotí zápor. (Nejedz cukrík vníma dieťa opačne - zjedz cukrík. Skôr je vhodné povedať - cukrík teraz odlož).

Najlepšie pre svoje dieťatko urobíte, keď budete vnímať čo aktuálne potrebuje a naladíte sa na neho. Týmto vytvárate základ dôverného a bezpečného vzťahu, čo vám v budúcnosti pomôže aj s korigovaním určitého nežiadúceho správania. Napríklad keď chce vyhadzovať niečo z koša skúste vymyslieť pre neho niečo podobné tak aby ste uspokojili túto potrebu.

Prajem veľa zdaru.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička