Ako vysvetliť 3,5-ročnej dcérke, že som sa rozišla s jej otcom a bude za ňou menej chodiť?

Zodpovedané
15. jún 2022

Dobrý deň,

som čerstvo po rozchode s partnerom. Nežili sme spolu. Bývalý partner chodil pre 3,5-ročnú dcérku do škôlky 2x týždenne. Plus sobota nedeľa tu bol pár hodín.
Boli spolu veľa na ihrisku. Venoval sa jej, dcérka ho má rada. Keď odchádzal, tak nikdy neplakala.

Teraz bude chodiť za ňou len v nedeľu a ja už 2 dni rozmýšľam ako vysvetliť malej, že tato pre ňu už do škôlky nepríde.

Od jednej kamarátky počúvam, že mám povedať pravdu. Od druhej, že klamať a hovoriť, že tato pracuje.

Ako s malou komunikovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

asi hlavná myšlienka, ktorú by ste mali ako rodičia držať v hlave a predať dieťaťu je, že rodičmi ostanete navždy i napriek tomu, že váš vzťah sa rozpadol.

Všetkými možnými prostriedkami ju treba ubezpečovať, že rozvod medzi dieťaťom a rodičom neexistuje, že ju stále ľúbite a navždy budete.

Nejaký univerzálny návod na oznámenie rozvodu dieťaťu neexistuje. Dôležité je uvedomiť si, že dieťa má právo vedieť pravdu, aj keď je veľmi bolestivá. Vôbec neodporúčam klamstvo. To úplne ničí dôveru medzi rodičom a dieťaťom.

Pri rozhovore, kedy jej to oznámite by ste mali byť najlepšie obidvaja a aspoň v tomto držať za jeden povraz. Dieťa nemôžeme hodiť len tak pred hotovú vec. Potrebuje si to spracovať a to sa udeje hlavne tým, že bude vedieť približne čo ju čaká aj keď to môže byť pre ňu veľmi náročné. No zistiť, že je niečo inak len tak sama od seba alebo nebodaj prísť na to, že jej rodič klame by bola ešte väčšia rada.

Dajte si na takýto rozhovor čas. Dbajte na to, aby ste neboli časovo obmedzení, aby ste obaja dokázali dieťaťu poskytnúť potrebnú oporu.

Stále jej opakujte, že nepríde ani o jedného z vás, hovorte jej o veciach, ktoré sa majú zmeniť. Popíšte, čo ju bude čakať. Tak sa bude cítiť viac istejšie a bude vám viac dôverovať.

Dôležité je aj dieťa aktívne počúvať. Odpovedať na každú jednu otázku, ktorú vám môže klásť.

Čakajte rôzne emócie, to je v poriadku. Deti si musia svoje emócie odžiť a tak následne spracovať. Pomáhajte jej pri tom tak, že ju budete ubezpečovať, že ste s ňou. Hovorte s ňou o jej pocitoch, dávajte jej najavo lásku a pochopenie.
Napríklad: Viem, že je to pre teba ťažké. Môžeš sa na nás hnevať, to je v poriadku. Hovor so mnou o všetkom. Môžem ti nejako pomôcť, aby ti bolo lepšie? Kľudne môžete dať aj nejaké návrhy vy.

Často sa u detí stáva, že pociťujú sami vinu za to, čo sa medzi vami stalo. V tomto prípade to dcérke nedovoľte a neustálym opakovaním jej vysvetľujte a ubezpečujte, že to je len medzi dospelými.

Veľmi dôležité je aj to ako váš život bude prebiehať po rozvode. S partnerom by vám malo ísť v prvom rade o dobro dieťaťa. Pre dcérku je otec veľmi dôležitá osoba, ktorá by sa o ňu mala starať aj po odchode z domu (napr. vyberať zo školy, tráviť čas a pod.).

Prajem veľa šťastných spoločných chvíľ.


Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička