Ako vysvetlím 17 ročnej dcére, že nemôže mať značkové oblečenie?

Zodpovedané
27. nov 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Sama vychovávam 17 a 14 ročnú dcéru. Peniaze navyše nemám, splácam hypotéku.

17 ročná dcéra je veľmi plačlivá, stále rieši svoju postavu. Vraj je tlstá a má škaredú pleť. Chce luxus a značkové oblečenie.

Ako jej mám vysvetliť, že je to nemožné?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

zdá sa, že dcéra má v značkách nejakú istotu. Zrejme je presvedčená, že len keď má oblečené značkové oblečenie, poprípade niečo luxusné, tak stojí za to.

Podľa všetkého má o sebe nízku mienku, nepozná svoju hodnotu. Značkové oblečenie predstavuje jej zdroj nadobúdania sebaistoty, sebaúcty.

Skúste jej priznať a reflektovať, že rozumiete, že je pre ňu dôležité mať značkové oblečenie, že by ste jej radi pomohli, ale že sa to žiaľ nedá. Že si môže našetriť, poprípade, že ak jej bude niečo chýbať jej môžete dodať.

Poskytujte jej empatiu, snažte sa jej rozumieť, počúvajte ju.
Je potrebné pracovať na vzťahu doma, zmeniť komunikáciu, zvyšovať postupnými krokmi dcérinu sebaúctu. Preukazovať jej dôveru, oceniť ju za to, keď niečo zvládne, hľadať momenty, v ktorých viete posilniť jej sebahodnotenie. Je dôležité, aby si uvedomila svoju hodnotu, že je hodnotná a dôležitá aj bez značkového oblečenia.

Musím však povedať, že v tomto veku to zrejme pôjde trochu ťažšie. V tomto veku dá veľa na kamarátov, záleží jej čo si o nej myslia ostatní. Bude potrebná trpezlivosť, stáť pri dcére, veľa ju počúvať, budovať a posilňovať váš vzťah.

Odporúčala by som zvážiť návštevu odborníka.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com