Ako trojročné dieťa zvládne sťahovanie a následne nástup do škôlky v prostredí, ktoré vôbec nepozná?

Zodpovedané
21. máj 2022

Dobrý deň,

chcela by som počuť Váš názor ohľadom toho, ako trojročné dieťa zvládne sťahovanie a následne nástup do škôlky v prostredí, ktoré vôbec nepozná.

Syn mal v apríli 3 roky. Koncom augusta by sme sa mali sťahovať do Nitry, momentálne žijeme v Malackách. Boli sme už aj na zápise v škôlke. Mám ale obavu z toho, ako synček zvládne takúto veľkú zmenu a či by nebolo rozumnejšie ho nechať nejaký čas doma. Aspoň pokiaľ si nezvykne na nový domov, okolie, nespozná nejaké detičky.

Ako dieťa zvládne nástup do škôlky, napr. ak by som ho dala až od januára 2023?

Myslím tým, ten nástup do už zabehnutého kolektívu.

Ďakujem

Dobrý deň,

na to ako dieťa zvládne vami popísané zmeny ako sťahovanie, adaptáciu na MŠ nedokážem odpovedať.

Závisí to od veľa faktorov:

  • osobnosť dieťaťa (či nie je viac úzkostnejšie a pod.),
  • dôvera medzi vami a dieťaťom,
  • príprava na zmeny,
  • následná práca s dieťaťom počas adaptačného obdobia a množstva iných premenných, ktoré do toho môžu vstúpiť.


Je pravda, že takéto veľké zmeny by sa mali zvážiť či ich idete realizovať v približne rovnakom čase.

V tomto prípade vám však odporúčam, aby ste dieťa na prichádzajúce zmeny pripravili. Nič sa nesmie robiť nečakane. Dieťa musí mať možnosť naladiť sa na nadchádzajúci proces zmien.

Dôležitá je dôverná komunikácia s rešpektom a prihliadaním na synove emócie. Vždy je lepšie dieťa pripraviť na nejaké zmeny a zapájať ho do celého procesu. Je tak pravdepodobné, že nadobudne väčšiu istotu. Inak by u neho mohli nasať väčšie komplikácie ak je dieťatko dosť citlivé, keď ho len tak "položíte pred hotovú vec". V tomto prípade pred viac vecí naraz. Nemôžeme však 100% tvrdiť, že to pôjde hladko aj napriek dôkladnej príprave.

Sadnite si spoločne, keď bude doma pozitívna atmosféra a citlivo mu spoločne vysvetlite zmeny, ktoré ho budú čakať. Zapojte ho do celého procesu tým, že si môže napríklad nakresliť, čo by chcel v novej izbe. Pýtajte sa ho, či si chce nový priestor najskôr pozrieť, tak isto čo by mu to celé spríjemnilo a pod. Dávajte mu najavo, že kedykoľvek sa na vás môže obrátiť.

Ak by prežíval nejaké negatívne emócie dôležité mu je ich pomenovať a hľadať spoločné riešenia. Napríklad: Vidím, že máš strach. Je to pre teba nepríjemné. Ako by som ti mohla pomôcť? Spoločne určite na niečo prídeme.

Pripraviť dieťa na materskú škôlku sa dá rôznymi kreatívnymi technikami. V dnešnej dobe sú na to už aj vytvorené skvelé publikácie ako napr. Pôjdem do škôlky. Opýtajte sa v škôlke, aký majú adaptačný program, či je možné dieťa napr. na začiatok nosiť len na pol dňa.

Prejdite si so synčekom režim v škôlke, ukážte mu ju ak je to možné. Toto všetko mu dá pocit istoty a bude vedieť čo ho zhruba čaká. Vyhnite sa však klamstvám napr. že v škôlke je stále úžasne, pretože to často nie je realita. Ako príklady použite reálne činnosti, ktoré sa tam robia - budeš sa tam hrať, budete si spievať, maľovať, budete chodiť vonku a pod. Dobrou prípravou je umožnenie stretávať sa s deťmi.

Čo sa týka adaptácie na škôlku prečítajte si môj predošlý príspevok:

https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Prajem veľa zdaru.


Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička