Ako sa zbavím prehnaného strachu o dcéru, ktorá je jedináčik?

Zodpovedané
25. jan 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Mám prehnaný strach o moju dcéru, ktorá je jedináčik. Každý deň mám strach, že sa jej niečo stane. Niekedy mám stav úzkosti.

Mám sa tým zaoberať?

Ako si môžem pomôcť?

Je to normálne tým, že je jedináčik?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

je prirodzené, že sa rodič bojí o svoje dieťa. Je pravda, že niektorí rodičia viac. A to najmä tí, ktorí na bábätko dlho čakali, poprípade o bábätko predtým prišli. Ale tiež to môžu byť rodičia jedináčikov, ale aj viacerých detí.

Podstatné je aký veľký ten strach je, ako sa prejavuje, aký je intenzívny a častý a aké má rodič vybudované stratégie na jeho zvládanie.

Nepíšete koľko rokov dcérka má, v akých situáciách strach pociťujete, či sa to zhoršuje a ako sa vám ho darí zvládať. Existujú metódy, ktoré môžu pomôcť. Relaxácia, dýchanie, pozitívne myslenie, u niekoho zmena stravy, pohyb, vizualizácia situácie atď.

Ak je však strach priveľmi intenzívny, objavuje sa často bez zjavnej príčiny, ak pociťujete telesné príznaky, zaberá veľkú časť vašej mysle, máte problém pri jeho zvládaní, určite odporúčam zaoberať sa ním a nepodceniť to. Hovorte o tom, aj s blízkymi ľuďmi. Skúste kontaktovať psychológa, pátrať po príčine.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com