Ako sa zachovať, keď cudzie dieťa udrie v herni moju 22 mesačnú dcérku?

Zodpovedané
10. dec 2019

Dobrý deň,

s 22 mesačnou dcérkou chodíme už častejšie do detských herní. Viackrát sme sa stretli s deťmi, ktoré sú voči nej agresívne. Buď ju udrú, strčia, nechcú sa podeliť o hračku. Sú to deti približne v jej veku, niekedy staršie, niekedy trochu mladšie. Rodičia častokrát nie sú nablízku, alebo nesledujú, čo ich dieťa robí. A keď aj áno, nič nepovedia. Ja chápem, že sú tu deti a nemyslia to zle.

Ako sa v tej chvíli mám zachovať voči cudziemu dieťaťu a aj voči dcérke?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.
Rozumiem, že je vám nepríjemné keď dcérke ubližujú. Vychovávať deti druhých je náročné a nie je to ani veľmi prijímané.
V takejto situácii odporúčam ošetriť najmä dcérku. Vziať ju bokom, ako keby dať fyzickú hranicu, poprípade prísť k nej, a vysvetliť jej čo sa stalo.
Chcela si kýblik, ktorý má dievčatko. Asi sa oň zľakla a sotila ťa. Ľudia ale nie sú na sácanie, udieranie. Si smutná. Bolí ťa to. Veľmi si chcela ten kýblik.
O hračku sa druhé deti deliť nemusia, avšak to neznamená, že by mali byť agresívne. Ako píšete, sú malé a toto je prvá reakcia, ktorá od nich príde. O hračku sa zľaknú, chcú ju pre seba a inštinktívne sa takto bránia.

Tiež môžete odkomunikovať všeobecné pravidlo aj druhému dieťaťu. Udrel si ju a to ju mohlo bolieť. Ľudia nie sú na udieranie.

To je len príklad. Dôležité je ošetriť dcérku, priznať jej emócie, popísať situáciu, vysvetliť. Druhej strane nenásilne a vnímavo naznačiť že je to nežiadúce.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com