Dobrý deň,
v januári idem so 6 ročným synom ku psychologičke kvôli neprimeranému správaniu doma a v škôlke.
Čo mám pri vyšetrení očakávať?
Pomôže lekárke, ak si napíšem čo všetko robí a čo všetko syn hovorí?
Ako dlho trvá sedenie, aby bola psychologička schopná určiť diagnózu?
Z veľkej miery sme na vine ja s manželom. Minulý rok v júli nám päť dní po pôrode zomrela dcéra.a presne rok po tom teda tento rok v júni sa nám narodil syn.
Ďakujem
Dobrý deň,
záleží od toho k akému psychológovi idete. Napíšem vám postup, ktorý uplatňujeme u nás, ale u každého to môže byť iné.
Prvé stretnutie prebieha spravidla len s rodičom, na ktorom by ste psychológovi mali poskytnúť čo najviac informácií o vašej rodine, jej histórii, o škôlke, správaní v rôznych situáciách a prostrediach, o vašej výchove. Prejavy sú dôležité, ale predpokladám, že psychológovi/psychologičke postačí niekoľko príkladov, situácii na to, aby si vytvorili obraz o stave.
Následne stretnutie, u nás zväčša dve, ktoré by mali byť len so synom, trvajú zhruba hodinu každé. Spočíva v rozprávaní sa, použití rôznych kresebných a slovných projektívnych techník, práci s pieskom, kartami atď. Dieťa nie je do ničoho nútené. Nie je to diagnostika, skôr mapovanie emocionálneho stavu dieťaťa. O diagnóze hovoríme vtedy keď sa daný stav nachádza v Medzinárodnej klasifikácii chorôb.
V tomto prípade zrejme nepôjde o diagnózu ako takú, skôr o následok nejakého zážitku, ktorý nedokázal spracovať, o následok straty, traumy, zmeny, niečoho vo výchove, nejakej nenaplnenej potreby. Avšak môžem ísť samozrejme aj o diagnózu. Vtedy vás môžu odporučiť a ďalej, k špecialistovi na danú diagnózu. Preto píšem, že veľmi záleží aj od psychológa.
Následne po stretnutiach s dieťaťom sa stretávame s rodičom, aby sme určili možné príčiny a ďalší postup.
Prajem vám pekné dni!
Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com