Ako sa vyšetruje 6 ročné dieťa u psychológa?

Zodpovedané
25. dec 2019

Dobrý deň,

v januári idem so 6 ročným synom ku psychologičke kvôli neprimeranému správaniu doma a v škôlke.

Čo mám pri vyšetrení očakávať?

Pomôže lekárke, ak si napíšem čo všetko robí a čo všetko syn hovorí?

Ako dlho trvá sedenie, aby bola psychologička schopná určiť diagnózu?

Z veľkej miery sme na vine ja s manželom. Minulý rok v júli nám päť dní po pôrode zomrela dcéra.a presne rok po tom teda tento rok v júni sa nám narodil syn.

Ďakujem

Dobrý deň,

záleží od toho k akému psychológovi idete. Napíšem vám postup, ktorý uplatňujeme u nás, ale u každého to môže byť iné.

Prvé stretnutie prebieha spravidla len s rodičom, na ktorom by ste psychológovi mali poskytnúť čo najviac informácií o vašej rodine, jej histórii, o škôlke, správaní v rôznych situáciách a prostrediach, o vašej výchove. Prejavy sú dôležité, ale predpokladám, že psychológovi/psychologičke postačí niekoľko príkladov, situácii na to, aby si vytvorili obraz o stave.

Následne stretnutie, u nás zväčša dve, ktoré by mali byť len so synom, trvajú zhruba hodinu každé. Spočíva v rozprávaní sa, použití rôznych kresebných a slovných projektívnych techník, práci s pieskom, kartami atď. Dieťa nie je do ničoho nútené. Nie je to diagnostika, skôr mapovanie emocionálneho stavu dieťaťa. O diagnóze hovoríme vtedy keď sa daný stav nachádza v Medzinárodnej klasifikácii chorôb.

V tomto prípade zrejme nepôjde o diagnózu ako takú, skôr o následok nejakého zážitku, ktorý nedokázal spracovať, o následok straty, traumy, zmeny, niečoho vo výchove, nejakej nenaplnenej potreby. Avšak môžem ísť samozrejme aj o diagnózu. Vtedy vás môžu odporučiť a ďalej, k špecialistovi na danú diagnózu. Preto píšem, že veľmi záleží aj od psychológa.

Následne po stretnutiach s dieťaťom sa stretávame s rodičom, aby sme určili možné príčiny a ďalší postup.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com