Ako sa baviť s 2,5 ročným dieťaťom, ktoré nám protirečí?

Zodpovedané
8. jan 2020

Dobrý deň,

môj syn má 2,5 roka a ešte ho kojím. Cez leto už nemal plienku cez deň, mal ju len v noci. Na jeseň sa všetko zmenilo. Náročky sa dociká, dokaká, a len ráno je ochotný ísť na šerblík. Potom už nie.

Keď ho karhám, alebo mu to vysvetľujem, že sa to nesmie, tak sa mi vysmeje rovno do očí. Nechce sa obliekať, plienku preobliecť, vyzliekať. Keď ho okúpeme, tak nám behá po izbe celý holý. Veľakrát ho dvaja nevieme obliecť, lebo sa háda a protirečí.

Čo by sme mali robiť?

Je to len dočasné?

Od malička je len s dospelými a deti v jeho veku mu vadia. Skôr sa zahrá s takými, čo už komunikujú. Rozpráva 2 jazykmi, s dospelými komunikuje bez problémov.

Ale akonáhle sa priblíži dieťa, tak už je zle. Len sa schováva za mnou.

A máme ešte jeden problém. U nikoho nechce ostať. Chce ostať len s mojou mamou, so mnou a s manželom. Ani len na ruky nechce ísť k nikomu inému.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

to, že v tomto veku dieťa protirečí je prirodzené. Je v tzv. období autonómie a vôle, alebo hovorovo v období vzdoru.

Mnoho vecí by rád robil sám, avšak mnohé z nich ešte nedokáže. Vnútorne s tým bojuje, dochádza ku konfliktu. Navyše spoznáva mnohé emócie. Pre dieťa je to náročné obdobie.

Pokiaľ suché obdobie bez plienky trvalo menej ako pol roka, dá sa uvažovať o tom, že skrátka ešte nebol úplne pripravený a stále potrebuje čas na to, aby sa to stabilizovalo. Po období sucha dlhšom ako pol roka to zväčša poukazuje na nejaký psychický problém.

V zásade je mnohé vec komunikácie. Synček by sa mal cítiť prijatý a v bezpečí. Poskytujte mu empatickú reakciu, zrkadlite a komunikujte mu jeho emócie, potreby, želania, celú situáciu. Nastavujte hranice láskavo, ale jasne. Dieťa ich potrebuje.

Stav, ktorý opisujete by mal byť dočasný. Syn testuje hranice, skúša kam sa dá zájsť, zisťuje ako funguje svet, objavuje emócie.

Vyžaduje to trpezlivosť, vnímavú komunikáciu. Neodporúčam tresty, priveľké karhanie, krik. Ale ako som spomínala hranice, dohody, pravidlá.

Dieťa potrebuje rodiča, ktorý ho týmito zložitými situáciami prevedie, pomôže mu v nich spraviť si jasno a naučiť sa stratégiám ako ich zvládať.

To, že nechce byť synček s inými, zrejme sa necíti isto a bezpečne, tiež nie je možno zvyknutý. Vytvárajte mu prijímajúce a bezpečné prostredie, adekvátne reagujte na jeho potreby a sledujte jeho signály. Keď nadobudne istotu vo vzťahoch doma, malo by sa to preniesť aj do vonkajšieho sveta.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com