Ako riešiť zakríknutosť a hanblivosť 5 ročnej dcérky?

Zodpovedané
17. mar 2019

Dobrý deň,

moja 5 ročná dcéra je poslednú dobu veľmi hanblivá a až zakríknutá. Nechce zdraviť a cudzím ľuďom (v obchode, u lekára) nechce odpovedať na žiadne otázky. Boli sme u očného. Ako 3,5 ročná odpovedala na všetko, čo sa jej pýtal. Teraz vobec. Toľko sa jej pýtal, až sa rozplakala. Doteraz mi nepovedala prečo.

V škôlke je veľmi obľúbená. V prostredí, ktoré pozná je veľmi zábavná. Medzi rovesníkmi je bláznivá. Ale nikdy dominantná. Je skôr dosť ovplyvniteľná, ale určite veselá povaha.

Voči mne je dosť neistá. Keď sa jej pýtam, že čo chce, tak veľakrát povie, že mám ja rozhodnút. Začínam si myslieť, či ja nie som veľmi dominantná a prísna, či nepociťuje z mojej strany tlak.

Moja výchova je skôr prísna, no aj napriek tomu ju mnohokrát chválim aj za maličkosti a dávam pravidelne pociťovať ako ju ľúbime. Dokonca už zachádzam aj tak ďaleko, že jej hovorím, že aj to zdravenie nevadí.

Ako mám riešiť túto jej zakríknutosť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.

Každé dieťatko je iné a každé má strach z niečoho iného v inom období.
Vo všeobecnosti to, že majú deti strach, je úplne v poriadku. V tomto veku je mnoho vecí iracionálnych, deti sa učia rozpoznávať čo je reálne a čo nie.

Niektoré deti sú tiež citlivejšie a ustráchanejšie ako iné.

Čo sa rozhodovania a neistoty týka, je dobré v dieťati budovať kompetentnosť a zodpovednosť tým, že ho necháme rozhodnúť a aj niesť si za to následky. Rozhodovania samozrejme adekvátne veku dieťaťa. Možno jej aj reflektovať, že niekedy je sa ťažké rozhodnúť, ale že teraz to môže urobiť ona. Dá sa začať jednoduchými vecami ako oblečieš si nohavice alebo sukňu? A postupne ju zapájať j do iných rozhodnutí.

Ak máte nejaké pochybnosti ohľadne výchovy, skúste sa kľudne poradiť s psychológom alebo nejakým poradcom ohľadne výchovy.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com