Ako riešiť strach z hlasných zvukov pri zaspávaní 20 mesačného syna?

Zodpovedané
10. dec 2019

Dobrý deň,

v posledných cca 2 týždňoch má môj 20 mesačný syn problém so zaspávaním. Vždy mal strach zo zvukov vŕtačky. S iným zvukom nemal problém. Vysávač, pračka a ani mixér mu nevadí. Problém so zaspávaním spustilo vŕtanie u susedov pod nami.

Bývame v paneláku a bolo to veľmi počuť. V dome máme schválený domový pokoj (čas od - do, kedy sa vŕtať nesmie). A to preto, lebo je tu veľa malých detí. Naši susedia to však nerešpektovali, nedali ani vedieť vopred. Čiže akonáhle syn zaspal, zobudilo ho to. Ani po jeho hysterickom plači a mojich prosbách neprestali a prerušovane vŕtali každých cca 20 minút počas 3,5 hodiny.

Môj syn spal zabalený v paplóne a moje dlane si pritláčal na ušká. Od toho dňa je zaspávanie náročné. Zdá sa, že má strach, že ak zaspí zobudí ho vŕtačka. Dáva pozor na akýkoľvek zvuk s tým, že je to vŕtačka, či už niekto v dome púšťa vodu, niečo mu spadne, proste akékoľvek buchnutie ho vystraší.

Úplne sa vtedy schúli ku mne. Schová hlavu pod pazuchu. V posledných dňoch si dokonca pri zaspávaní pritláča na uši moje ruky, hoci je všade kľud a ticho.

Zo spánku sa budí a napodobňuje zvuk vŕtania. Spí pri mne, doslova telo na telo. Nikoho iného neznesie, má záchvaty plaču ak zistí, že som preč. Napr. ak sa v noci idem napiť.

Snažím sa mu vysvetlovať, kto a čo tie zvuky robí, že to nie je vŕtačka. Upokojujem ho, spievam. Nič nefunguje. Už neviem čo robiť.

Myslíte, že to časom prejde?

Čo nám odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.
Synček sa zrejme veľmi zľakol a nejako si tú situáciu a zvuk vyhodnotil ako ohrozujúce. Teraz má strach byť sám, bojí sa zvukov.

U detí sa striedajú rôzne obdobia strachov, ktoré zvyknú prejsť. Nedokážem odhadnúť, či to bude aj tento prípad, nakoľko to vyvolal konkrétny podnet a ťažko povedať ako si to synček v hlávke pospájal, avšak je tam ten predpoklad. Niektoré senzitívnejšie detičky prežívajú strachy intenzívnejšie.

Čo preňho môžete robiť je vnímať jeho signály a napĺňať adekvátne jeho potreby. Pociťuje strach, má teda potrebu bezpečia. Sám si pýta ako má byť naplnená. Jeho bezpečím a istotou ste vy. Ak vás vyžaduje, buďte pri ňom.
Pomenujte mu emócie. Máš strach. Od kedy tu ujo vŕtal, bojíš sa, že sa to zopakuje. Som tu pri tebe. Pomôžem ti ako viem.
Poprípade sa môžete ísť pozrieť čo ten zvuk bol, pýtajte sa ho, čo by potreboval. Ak nevie povedať sám, dávajte mu možnosti, na ktoré vie aspoň povedať áno, nie.

Dôležité je aby sa cítil bezpečne a prijatý. Zrkadlite emóciu, upokojujte ho fyzickým kontaktom, hlasom, sledujte, čo potrebuje. Hľadajte cestu ako ho upokojiť, ako vysvetliť. Uvidíte na čo dobre reaguje, aká stratégia mu vyhovuje. Hojdanie, hladkanie, zatvorenie dverí, poprechádzanie sa po byte a ubezpečenie sa, že tam nič nie je. Treba hľadať spolu s dieťatkom.

V tomto veku väčšinou ako psychológovia s dieťatkom nepracujeme, najdôležitejšie je, čo dostane doma.


Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com