Ako riešiť nočné pocikávanie 3,5 ročného syna?

Zodpovedané
12. okt 2019

Dobrý deň,

mám skoro 3,5 ročného syna, ktorému sme asi pred 6. mesiacmi prestali dávať v noci plienky. Občas sa stala nehoda, to sme však neriešili. Už asi dva mesiace sa však pocikáva každú noc.

V noci sa nikdy nevypýtal cikať. Spí dosť tvrdo, nezobudí sa ani na to, že je mokrý a ani na to, že ho prezliekam.

Som dosť frustrovaná z každodenného prania. Ide zima a mám strach, že mi z pocikávania prechladne. Uvažujem o návrate k plienkam.

Aký je Váš názor?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.
O nočnom pomočovaní sa hovorí vtedy, ak ide o únik moču u dieťaťa staršieho ako 5 rokov, ktorý pretrváva nepretržite od narodenia dieťaťa.

Píšete, že mal synček aj suché obdobie. Odborníci tvrdia, že ak k toto nebolo dlhšie ako pol roka, pravdepodobne ide o nezrelosť dieťaťa a synček zrejme ešte nedokáže kontrolovať výdaj moču.

Vytvorte si režim, kontrolujte príjem tekutín, poprípade ho skúste dať v noci vycikať. Rozmýšľam, či by plienky neboli krok späť a hlavne ako by sa asi cítil synček, keby ste mu ich zrazu dali späť.

Najprv by som skúsila iné opatrenia. Buďte mu oporou, pomocou.

Ak sa synček už nepocikával a zrazu znovu začal, porozmýšľajte, či v jeho/ vašom živote nenastala nejaká zmena, ktorá to mohla spustiť.

V tomto prípade by som odporúčala konzultáciu so psychológom. Poprípade aj s pediatrom, či nejde o nejaký zdravotný problém.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com