Ako riešiť nepýtanie sa 3,5 ročnej dcéry na veľkú potrebu?

Zodpovedané
15. jan 2020

Dobrý deň,

máme 3,5 ročnú dcéru, ktorá sa pekne pýta na záchod na malú potrebu. Nehody sa jej ani nestávajú. Od začiatku má ale problém s veľkou potrebou. Buď sa vypýta neskoro, alebo vôbec. Až my to musíme zistiť.

Keď je ešte doma, dá sa to odsledovať. A v škôlke nie a jednoducho sa nevypýta. Skúšali sme dohováranie, prosby, tresty. Aj po riti dostala a nepomáha.

Keď sa jej to stane, tak aj povie, že je to škaredé a že sa to nemá. A dodá, že veď to nevadí..

Už sme z nej zúfalí a v poslednej dobe to robí v škôlke pravidelne.

Ako jej môžme pomôcť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade treba odstrániť nejakú organickú príčinu, lekársky problém. Skúste sa preto poradiť s pediatrom.

Pokiaľ nenájdete medicínsku príčinu, a dcérka zvierače ovláda dobre, potrebu si aj uvedomuje, je teda zrelá fyzicky aj psychicky, zrejme to bude problém psychickej povahy.

Môže ísť o enkoprézu, popr. nejaký emočný problém, ale aj súčasť iného problému.
Po pediatrovi by som odporúčala konzultáciu so psychológom.

Vy doma jej poskytujte prijatie a bezpečie. Tresty nie sú na mieste. Hoci sa to tak môže javiť, ona za to nemôže. Deti nechcú vytŕčať, chcú zapadnúť, chcú byť ako rovesníci, aj ako rodičia. Ona vnútri viem, že sa niečo deje, ale zrejme nevie inak.

Možno to spôsobuje prostredie škôlky, nejaká nenaplnená potreba, ťažko povedať. Pracujte s emóciami, zrkadlite jej ich. Poskytujte empatiu. Oceňujte ju. Reagujte adekvátne na jej potreby, prejavujte jej lásku, dávajte ju aj fyzicky najavo.

Dávajte jej na výber a jej rozhodnutie rešpektujte.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com