Ako riešiť hádky a bitky medzi súrodencami?

Zodpovedané
1. mar 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom našich deti. 9 ročný syn a takmer 8 ročná dcéra sa často medzi sebou hádajú a občas sa aj pobijú.

Ako reagovať v týchto situáciách?

Nechcem, aby si nejako veľmi navzájom ublížili. Preto občas musím aj zasiahnuť, ale potom je to niekedy ešte horšie. Ďalším problémom je, že niekedy sa dcéra pri konfliktoch sama udrie po hlave, alebo povie, že ona je najhoršia na svete a podobné veci. Pritom my jej nič také nehovoríme.

Ako to riešiť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

dôležité v takýchto situáciách je nedržať nikomu stranu. Neviete totiž čo sa dialo predtým, ako to vyskakovalo až do tohto štádia. Keby ste držali stranu jednej strane, tá druhá by sa mohla cítiť menejcenná, nepochopená, nedôležitá.

Skúste prísť do situácie s tým, že okomentujete, popíšete situáciu, podáte informáciu. Vidím/počujem, že sa tu niečo deje.

Ubližujete si. Tuším sa na niečom neviete dohodnúť. Hádate sa.
Tým im dáte najavo, že vidíte, že sa niečo deje, že si ich všímate, ale že nie ste ich sudca, že by to mali riešiť sami.

V tejto situácii treba aj nastaviť hranicu. Ak vidíte, že si ubližujú, skúste to najprv zastaviť slovom Stop! Alebo sa postaviť bližšie k nim, medzi nich, spraviť niečo, čo ich zastaví. Aź potom dajte hranicu v troch krokoch.
Bijete sa. Asi sa niečo medzi vami stalo.
Ľudia ale nie sú na bitie. popr. Hádky sa neriešia bitkou.
Každý môžete udierať do niečoho iného. popr. Môžete sa o tom porozprávať.

Môžete obom ponúknuť, aby vám porozprávali čo sa stalo. Na konci však nerozhodnete. Len zhodnoťte situáciu a spýtajte sa ich čo navrhujú ako riešenie. Môžete im na to dať nejaký čas. Ak sa napr. naťahujú o nejakú vec a nevedia sa dohodnúť, nemajú riešenie, môžete povedať, že ak majú problém sa dohodnúť, tak to nebude mať ani jeden (ak je to niečo spoločné.)

Dcére tiež nastavte hranicu.
Cítiš sa zle. Máš pocit, že to je tvoja vina. Si nahnevaná/smutná.
Ale ľudia nie sú na udieranie, teda ani ty nie si na udieranie.
Môžeš udierať niekam inam.

Zdá sa, že dcéra vás v takejto situácii potrebuje. Ako keby mala pocit, že nie je dosť dobrá, necítila istotu, neverila si. Dajte jej hranicu a spýtajte sa či jej viete nejako pomôcť, čo by potrebovala aby sa cítila lepšie.
Dajte jej najavo, že ste pri nej, počúvate ju, prijímate ju, snažíte sa jej rozumieť a zaujímate.

Obom vyjadrujte prijatie a vytvárajte bezpečie. Pracujte s emóciami, hranicami.
Oceňujte ich (najmä dcéru, ak si neverí), prejavujte dôveru. Nechávajte ich o niečom rozhodnúť a ich rozhodnutia rešpektujte. Pýtajte sa ich na názor, riešenie. Prejavujte im pozornosť, lásku, napĺňajte ich potreby. Nedržte ani jednému stranu, skúste zostať nestranná, skôr ich nabádať, aby si vyriešili problém sami a aby cítili vašu podporu. Nech vedia, že im skúsite pomôcť ak chcete.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com