Ako riešiť agresivitu voči mladšiemu súrodencovi?

Zodpovedané
22. júl 2019

Dobrý deň,

môj starší syni od dvoch rokov zažíva turbulentné obdobie vzdoru. Vznikli rôzne vyhrotené situácie. Trošku sa to ukľudnilo a lešsie akceptuje hranice. Je pomerne dosť emotívny, a to v kladných aj v negatívnych emóciach.

Máme aj mladšieho polročného syna. Zo začiatku chcel mamu, tatina len pre seba. K malinkému sa správal jemne. Posledné 2 mesiace je ale voči nemu pomerne agresívny. Hryzie ho, stúpa mu po prstoch, odtláča ho a nič mu nepožičia. VIem, že žiarli. Je to pre neho nová situácia.

Snažíme sa čo najviac času venovať staršiemu dieťaťu a veľa mu vysvetľovať. Ale keď vidíme, že sa blíži k mladšiemu bratovi, tak viac menej zvýšime hlas a zasiahneme.

Ako máme správne tieto situácie odkomunikovať?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

zdá sa aj mne, že by mohlo ísť o žiarlivosť.

Mladší syn sa narodil vo veľmi citlivom období toho staršieho. Vzťahová väzba sa stále vytvára, pocit istoty a bezpečia sa upevňuje.

Synček bojuje o pozornosť a zároveň sa cíti ohrozený. Bojí sa, že prichádza o vás, vašu lásku, že už pre vás nie je dôležitý.

Vytvárajte mu prostredie plné lásky a bezpečia. Vyčleňte si čas len pre neho. Hovorte mu ako ho ľúbite. Mal by pociťovať čo najmenšiu zmenu oproti tomu ako bolo pred tým, ako sa narodil braček.
Tiež mu zrkadlite pocity. Bojíš sa, že už na teba nebudeme mať čas. Chceš byť pri nás. Zdá sa, že sa na bračeka hneváš. Niekedy sú veci inak ako by si si želal.

Dávajte aj hranicu. Vidím, že bračekovi robíš zle. Asi ťa niečo hnevá. Ľudia však nie sú na hryzenie/búchanie. A ponúknite alternatívu. Môžeš hrýzť/búchať do vankúša napr.

Skúste mu to odkomunikovať tak, aby sa necítil, že je odstrkovaný, že vám viac záleží na maličkom. Aby sa necítil, že je "ten zlý".

Vyjadrite mu porozumenie, vypočujte ho, ak robí niečo nevhodné, usmernite ho láskavo, dajte mu slobodu nech vyjadrí emócie, akurát ho usmernite ako.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com