Ako reagovať na hru deti, pri ktorej je neustály konflikt?

Zodpovedané
22. sep 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom reakcie na hru deti, pri ktorej je neustály konflikt. Plus jedno z detí príliš žaluje. Nejde o súrodencov, ale známych, s ktorými sa stretávame. Deti spolu nevedia byť, po chvíli sa naťahujú.

Moje dieťa sa prispôsobuje okamžite tomu druhému, ktoré neustále behá a skáče. Nevie sa v kľude hrať a rodičom neustále žaluje. Oni ho v tom podporujú a neustále zasahujú do hry deti, alebo ak sa pohádajú deti medzi sebou.

Ako reagovať?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

rozumiem, že vás možno správanie detí, ktoré sa hrávajú s vašim znepokojuje, nie ste s ním stotožnená. Premýšľajte možno aj nad tým prečo vám ich správanie vadí, aké emócie vo vás vyvoláva.

Ideálny postup je reagovať len na svoje dieťa. Teda pokiaľ nedochádza k nejakému ohrozeniu, útokom. Nepíšete o aký konflikt sa jedná.
Skúste ošetriť vaše dieťa, poprípade ak robí niečo nevhodné, dať hranicu jemu.

Ak máte potrebu povedať niečo aj druhým deťom, skôr popisujte čo vidíte. Počujem, že sa tu niečo deje. Stále beháš dokola. Poskakuješ. Vravíš, mi čo spravil. Chceš, aby sme to vedeli.
Ak ste u vás doma, kľudne im nastavte hranicu, popr. povedzte aké pravidlá platia u vás doma.
Môžete tiež odkomunikovať v prvej osobe jednotného čísla, ak vám niečo vadí. Počujem neustály krik. Bolí ma z toho hlava. Potrebovala by som, aby bolo chvíľu ticho.
Popr. ich v takomto duchu požiadajte o láskavosť.

Takto dávame pozor, aby sme sa dieťaťa nedotkli, neodsúdili ho, nedali mu najavo, že nie je dostatočne dobré. Ukazujeme prijatie a pochopenie. Neviete prečo tak konajú, čo prežívajú, ako to majú doma.

Deti vykazujú určité správanie a zväčša naň majú dôvod. Za správaním sa schováva emócia a za ňou potreba. Možno súperia o pozornosť, o moc, niečo si hrou potrebujú spracovať, prehrať. Možno im chýba pohyb. Ten dôvod je ťažko hľadať.

Každopádne im treba preukázať prijatie a komunikovať s nimi empaticky a bezpečným spôsobom.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com