Ako reagovať, keď syn hryzie deti v škôlke?

Zodpovedané
15. mar 2019

Dobrý deň,

môj 3,5 ročný syn v stave hnevu pohryzie kamarátov v škôlke. Situácia sa stala už niekoľkokrát. Keď mu niekto zoberie hračku, alebo s niekym nesúhlasí, hneď chytí nervy, ktoré rieši následne uhryznutím.

Rozprávame sa o tom, že to robiť nemôže a vysvetľujeme prečo nie. Niekedy je taká situácia, že zareaguje bez rozmyslenia a rovno kamaráta pohryzie. Naposledy napríklad kvôli tomu, že si staval kocky a kamarát prišiel k nemu a kocky mu zobral.

Ako máme riešiť danú situáciu?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

synček sa učí pracovať s emóciami. Keď zažíva hnev, zrejme ho prevalcuje a nevie to riešiť inak a vtedy pohryzie.
Ak sa tak stane, treba k synčekovi prísť a v prvom rade mu priznať tu emóciu, zreflektovať ju. Hneváš sa. Nepáčilo sa ti, že ti zobral tie kocky.
Následne dať hranicu, limit. Ľudia, ale nie sú na hryzenie. A môžete skúsiť ponúknuť alternatívu: Môžeš hryznúť do tejto hračky/vankúša (čo je pre vás prijateľné).

Ak vidíte, že ide hryznúť, treba dať napríklad aj fyzickú hranicu, chytiť ho, ochrániť sa rukami. Vidím, že ho chceš hryznúť. Ľudia ale nie sú na hryzenie. Môžete dať alternatívu.
A k emócii sa vrátite potom.

Ak viete, že sa také udialo v škôlke, porozprávajte sa o tom večer v kľude, keď máte nejakú spoločnú príjemnú chvíľku.
Dnes si sa v škôlke nahneval. A pohryzol si chlapčeka. Ľudia ale nie si na hryzenie. Hryznutie bolí.
Čo by ti v tej chvíli pomohlo? Dalo sa to riešiť aj inak? Máš nejaký nápad?

Veľa sa rozprávajte. Môžete mu porozprávať čo robíte vy, keď sa hneváte.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com