Dobrý deň,
čerstvo štvorročný syn sa od malička stretáva so starými rodičmi z obidvoch strán na pravidelnej báze. Dá sa povedať 2-3x do mesiaca a vždy bol s nimi rád.
V poslednej dobe je ale úplne vysadený na jednu babku. Hovorí, že ju nemá rád, nič od nej nechce, nechce sa s ňou hrať a pod. Babka je prjtom naozaj láskavá, urobí prvé aj posledné.
Jedno obdobie boli "najlepší kámoši", hrali sa a dokonca mňa posielal preč. Zrazu babku nechce ani vidieť. Určite sa jej správanie nezmenilo a nič mu nespravila. Keď sa ho opýtam, že prečo je nahnevaný, tak nevie povedať.
Je to ale veľmi nepríjemné. Niekedy je s ňou ok, ale keď si spomenie, tak začne z ničoho nič po nej kričať, že choď preč. Je v tomto veľmi nevyspytateľný.
Ako so synom komunikovať?
Ako má babka najlepšie reagovať?
Ďakujem
Dobrý deň,
u detí sa často preferencie osôb menia a týka sa to nielen rodičov, ale aj iných rodinných príslušníkov. Rozumiem však, že to od neho nie je pekné počúvať a vás to trápi.
V tomto prípade by som využila pomenovanie synových potrieb a emócií či už z vašej alebo babkinej strany. Napr. Vidím, že si nahnevaný, niečo ťa rozrušilo, asi sa ti stalo niečo nepríjemné a pod. Dôležité je ho uisťovať, že babka je tu kedykoľvek pre neho a ponúknuť mu možnosti riešenia tejto situácie. Napr. ja som tu pre teba keď budeš potrebovať, spoločne prídeme na niečo aby si bol spokojný.
Babka by sa mala snažiť navodiť čo najpozitívnejšiu atmosféru a nesústrediť sa na negatívne stránky, či urážať sa v tomto prípade. Treba skúšať a zapájať vnuka napr. do vymyslenia programu, ktorý spolu budú robiť a pod.
Pokiaľ sa naozaj nestala nejaká negatívna udalosť medzi nimi predpokladám, že je to len dočasného charakteru a pozitívnym prístupom a vyjadrovaním lásky a rešpektu k dieťaťu toto obdobie spoločne prekonajú.
Prajem veľa zdaru.
Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička