Ako reagovať, keď sa 7 ročná a trojročná dcéra hrá na mamu a otca?

Zodpovedané
20. apr 2020

Dobrý deň,

moje dcéry sa hrávajú na mamu a otca. Túto ,,hru” majú v záľube posledný týždeň. Najskôr sa mi to zdalo milé, ale keď som vyzvedala ako to prebieha, ostala som zhrozená.

Výsledkom hry je bábo, ktoré si dá staršia pod tričko.

Ako mám reagovať?

Obávam sa, aby medzi sebou nezačali hrať oveľa viac intímne.

Ďakujem

Dobrý deň,

hra na rodinu je u detí prirodzená. Napodobňujú čo vidia doma, roly aj s ich funkciami. Predpokladám, že staršia aj jasne vnímala keď ste boli tehotná s mladšou. Deti si zvyknú vtedy dávať vankúš pod tričko, prípade dojčiť bábiky, alebo inak sa na to hrať.

Píšete, že ste zostali zhrozená, avšak nepíšete, čo sa dialo, takže konkrétnu radu žiaľ nedokážem dať.

Priznajte im, že sa im hra na rodinu páči, že vidíte, že sa chcú na to hrať, ale určite im hranice. Vysvetlite im hranice tela, čo by si mali nechať pre seba. Naozaj neviem konkrétne povedať.

Opíšte im situáciu čo vidíte, podajte o tom informáciu, povedzte, čo si o tom myslíte, ako to vidíte a poprípade ponúknite aj alternatívu ako by to mohli robiť.

Je pravdepodobné, že to jedna z nich niekde videla, niekto sa s ňou tak chcel hrať, bolo bu teda dobré pátrať aj po tom, skonštatovať, že zrejme už takú hru niekde videli a čakať či povedia kde a odkiaľ sa to vzalo. Rozprávajte sa s nimi citlivo, bez výčitiek. Ak sa chcú niečo pýtať, rozprávať, dajte im najavo, že ste tam pre nich.

Ak by ste potrebovali konkrétnejšiu odpoveď, ozvite sa mi kľudne na email.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com