Ako reagovať, keď dvojročné dieťa bije trojročnú sestru?

Zodpovedané
7. feb 2020

Dobrý deň,

mám dvojročnú a trojročnú dcérku. Je medzi nimi rozdiel 14 mesiacov.

Problém je, mladšia dcérka začala biť staršiu. Normálne sa spolu hrajú a z ničoho nič ju začne biť. Staršia dcéra sa rozplače aj vtedy, keď jej mladšia len trochu pleskne. A to len pretom aby som ju pomojkala.

Mladšia dcéra dostala už aj po rukách. Dohováram jej niekoľkokrát denne, ale nepomáha to.

Čo mi odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.
Dcérka testuje hranice, učí sa čo sa môže a čo nie. Tiež sa učí a spoznáva nové emócie, postupne sa dostáva do obdobia autonómie a vôle, v ktorom zažíva aj vnútorný konflikt.
Mnohé deti v tomto veku skúšajú búchať, udrú, hryzú atď.

V takejto situácii treba dieťaťu nastaviť hranicu.
Pomenujte správanie, situáciu a skúste nájsť aj emóciu. Vidím, že si ju udrela. Asi si sa nahnevala.
Nastavte limit. Ľudia ale nie sú na udieranie.
Dajte alternatívu. Môžeš udierať sem - gauč, vankúš, nejaký plyšák.

Ak vidíte, že ju ide buchnúť, môžete dať aj fyzickú hranicu a chytiť ju za ruku a hneď dať limit. Ľudia nie sú na udieranie.
A neskôr pomenovať správanie a celý postup zadávania hraníc.

Staršej tiež pomenujte emóciu. Zabolelo ťa to, prekvapilo, nečakala si to. Hneváš sa, si smutná. Môže to robiť kvôli pozornosti, predsa len rozdiel medzi nimi je malinký, môžu si riešiť aj súrodenencké vz'tahy.

Pristupujte k ním citlivo, prijímajúco, Komunikujte empaticky, reflektujte emócie nastavujte hranice. Skúste mať rovnaký prístup k obom, a nájsť si čas pre každú zvlášt. Napĺňajte ich potreby.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com