Ako pripraviť deti na blížiaci sa rozchod rodičov a následné odsťahovanie sa od ich otca?

Zodpovedané
26. jan 2022

Dobrý deň,

mám 7 a 9 ročné dieťa. Dcéra je veľmi citlivá a naviazaná na všetkých.

Ako pripraviť deti na blížiaci sa rozchod rodičov a následné odsťahovanie sa od ich otca a zvyšku rodiny, s ktorou doteraz bývali?

Je možné riešiť sedenia s detským psychológom už vopred alebo až po odchode?

Ďakujem

Dobrý deň,

pre deti je rozvod veľmi traumatickou udalosťou v živote. Preto si vážim vašu otázku, že sa snažíte svojim deťom pomôcť prekonať toto ťažké obdobie.

Asi hlavná myšlienka, ktorú by ste mali ako rodičia držať v hlave a predať svojim deťom je, že ich rodičmi ostanete navždy i napriek tomu, že váš vzťah sa rozpadol.

Všetkými možnými prostriedkami ich treba ubezpečovať, že rozvod medzi dieťaťom a rodičom neexistuje, že ich stále ľúbite a navždy budete.

Nejaký univerzálny návod na oznámenie rozvodu dieťaťu neexistuje. Dôležité je uvedomiť si, že dieťa má právo vedieť pravdu, aj keď je veľmi bolestivá.
Pri rozhovore, kde by ste mali byť určite obaja skúste využívať príklady z okolia napríklad: Vieš, ako si sa aj ty cítila, keď si si nerozumela s kamarátkou, bolo to pre teba ťažké. Toto sa deje aj teraz medzi nami s ockom a prestali sme si rozumieť a pod. Môžete popísať vaše emócie, ktoré prežívate.

Dajte si na takýto rozhovor čas. Dbajte na to, aby ste neboli časovo obmedzení, aby ste obaja dokázali dieťaťu poskytnúť potrebnú oporu.

Stále im opakujte, že neprídu ani o jedného z vás.

Deťom postupne hovorte, čo sa zmení v ich živote. Popíšte im, čo ich bude čakať. Tak sa budú cítiť viac istejšie a budú vám viac dôverovať.

Dôležité je aj deti aktívne počúvať. Odpovedať na každú jednu otázku, ktorú vám môžu klásť.

Čakajte rôzne emócie, to je v poriadku. Deti si musia svoje emócie odžiť a tak následne spracovať. Pomáhajte im pri tom tak, že ich budete ubezpečovať, že ste s nimi. Hovorte s nimi o ich pocitoch, dávajte im najavo lásku a pochopenie.
Napríklad: Viem, že je to pre teba ťažké. Môžeš sa na nás hnevať, to je v poriadku. Hovor so mnou o všetkom. Môžem ti nejako pomôcť, aby ti bolo lepšie? Kľudne môžete dať aj nejaké návrhy vy.

Často sa u detí stáva, že pociťujú sami vinu za to, čo sa medzi vami stalo. V tomto prípade im to nedovoľte a neustálym opakovaním im vysvetľujte a ubezpečujte, že to je len medzi dospelými.

Veľmi dôležité je aj to ako váš život bude prebiehať po rozvode. S manželom by vám malo ísť v prvom rade o dobro detí. Pre nich je otec veľmi dôležitá osoba, ktorá by sa o nich mala starať aj po odchode z domu (napr. vyberať zo školy, tráviť s nimi čas a pod.).

Samozrejme sedenia so psychológom je možné realizovať kedykoľvek, keď vnímate u detí túto potrebu. Je to teda na vašom zvážení. Ak by ste u detí vnímali nejaké ťažkosti, zmeny v správaní, somatické prejavy a podobne, tak neváhajte vyhľadať pomoc.

Prajem veľa šťastných spoločných chvíľ.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička