Ako pripraviť 3,5 ročné dieťa na príchod súrodenca?

Zodpovedané
25. jan 2022

Dobrý deň,

našej 3,5 ročnej dcére sme oznámili, že bude mať súrodenca. Teší sa, chodí hladkať bruško a aj rozpráva bábätku. Ona sama sa od malička ťahala za deťmi. Niekedy sme mali problém ju odtrhnúť od nejakého dieťaťa. Vonku chytila každé dieťa za ruku a chcela sa s ním hrať. Keď je s deťmi, tak nás ani pomaly nepotrebuje.

Problém je, že začala plakávať. Nechce sa odo mňa vzdialiť. Keď odídem napr. do kúpeľne, tak už kričí, kde je maminka. Pýta sa, či sa ešte vrátim. Stále plače.

Vôbec netušíme, čo sa mohlo stať. Takáto nikdy nebola. K babkám išla vždy rada a teraz je ako keby vymenená. Vôbec nikoho nechce. Začínam byť dosť nešťastná, nakoľko ma začali chytať stresy ako to zvládne počas môjho pobytu v pôrodnici.

Ako môžeme dcérke pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozumiem, že je pre vás táto situácia náročná a bojíte sa o dcérku. V prvom rade si však musíme uvedomiť, že my dospelí si ako prví musíme svoje emócie spracovať a vysporiadať sa s nimi, pretože potrebujeme byť pre naše deti oporou. Vy musíte dcérke veriť, že to zvládne.

Ťažko povedať z čoho nastala takáto zmena. U takýchto detičiek veľmi funguje fantázia a niekedy stačí povedať maličkosť, že na chvíľu odídete a už si to zovšeobecnia inak. Je to pre typické pre toto obdobie.

Pomôcť jej môžete aj tým, že jej budete emócie pomenúvavať. Tým prepájame dôležité centrá v mozgu a budujeme emocionálnu inteligenciu. Hovorte jej napríklad: Vidím, že máš strach, bojíš sa kde som. Ako by som ti mohla pomôcť, aby ti bolo lepšie? Ak sama nevie, tak dajte nejaké návrhy. Napríklad môžeš si nechať moju fotku pod vankúšom a budeš vedieť, že sa vrátim.

Nikdy by sme žiadnu emóciu nemali bagatelizovať. Vety typu neplač - už si veľká nie sú v tomto prípade na mieste. Dieťa sa musí naučiť si svoju emóciu spracovať s vašou pomocou. Buďte preto pri nej a reagujte na jej potreby.

Veľmi dobré na túto tému vyšli aj publikácie ako napríklad sú to príbehy o Barborke, Terke, kde príde na svet ich súrodenec, publikácia Mamička má bábätko.

Deťom pomáha aj to, keď ešte pred odchodom do pôrodnice spoločne nachystáte pre nové bábätko nejaký darček, ktorý mu potom dcérka prinesie. Nenúťte ju však do niečoho, čo sama nechce. Naopak aj sestra môže dostať nejaký pekný pozdrav, že už je veľká sestrička.

Dcérku zapájajte do príprav súvisiacich s príchodom súrodenca. Môže pomáhať pri kupovaní výbavy, podieľať sa na výbere mena, naučiť sa uspávanku, ktorú bude súrodencovi spievať. Dieťa sa tak bude cítiť zúčastnené a bude cítiť, že ho rodičia považujú za rovnocenného člena rodiny, ktorého názor je tiež dôležitý.

Aby odhadlo časový interval návratu zakrúžkujte si dni v kalendári, ktoré si bude čiarkať a bude vedieť približne kedy sa vrátite. Dôležité je, aby počas tohto obdobia bola s dôvernou osobou. Najlepšie s oteckom, prípadne starými rodičmi.

Nezabúdajte, že aj väčšie dieťa je stále len dieťa, preto nedokáže vyhodnotiť, aké zmeny nový člen rodiny prinesie. To ako vaša rodinná situácia bude vyzerať po príchode súrodenca na svet tiež závisí od vášho prístupu.

Skúste nájsť inšpiráciu tu, čo by mohlo pomôcť. https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Prajem veľa šťastných spoločných chvíľ.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička