Ako prinútiť 10 ročnú dcéru, aby sa do školy pripravovala sama?

Zodpovedané
1. jún 2019

Dobrý deň,

mám 10 ročnú dcérku, ktorú od 1. ročníka pripravujem do školy iba ja. Už je v štvrtom ročníku. Rovnaký rituál každý deň. Ak by som ju nechala iba spoľahnúť sa na seba, tak je z nej štvorkárka. Naučiť sa vie. Ale to, čo prežívam pri učení každý deň - prosenie, záchvaty hnevu, agresivita, krik.

Už keď mi rupnú nervy, dostane aj výchovnú. Rozprávala som sa s jej triednou. Tá mi radila, aby som ju nechala padnúť na dno a že potom si uvedomí, že sa musí učiť. To nechcem.

Doteraz som s ňou vybojovala na každom vysvedčení čisté jednotky, ale je to iba mojou snahou.

Kde robím chybu?

Ak jej poviem, choď sa naučiť, prídem ťa skontrolovať. Tak nepohne ani prstom.

Ďalšia vec je bordel v izbe. Neuprace nič. Na verejnosti pôsobí ako anjel.

Pomohli by nám návštevy u psychológa?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

z toho čo píšete sa zdá, že známky Vašej dcéry sú dôležitejšie pre vás ako pre ňu. Keď ste pri nej, do školy sa pripraví, ale nie kvôli sebe, ale kvôli vám a vášmu naliehaniu.

Bolo by dobré viesť ju k samostatnosti a zodpovednosti. Nechať niečo na ňu a nechať ju zažiť aj neúspech.
Deti vo všeobecnosti zlyhávať nechcú.

Dcéra si už asi aj zvykla, že vy jej presne poviete čo robiť a ako.

Píšete, že zažívate prosenie, krik, hnev, agresivitu. Nie je to vysoká cena za dobrú známku? Bolo by dobré rozumne nastaviť pravidlá a hranice a tiež sa naučiť preniesť časť zodpovedností a povinností na dcéru.

Zlepšiť komunikáciu, aby ste sa cítili dobre aj vy, aj dcéra. Aby vaše spolunažívanie bolo bez prejavov, ktoré opisujete.

S týmto vám určite môže pomôcť psychológ.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com