Ako prekonať smútok z cisárskeho?

Zodpovedané
5. feb 2022

Dobrý deň,

pred tromi mesiacmi som rodila cisárskym, ktorý bol neplánovaný v 38. týždni, lebo mi pomaly odtekala voda. Celé tehotenstvo prebiehalo v poriadku. Neviem si odpustiť, že som nebola schopná rodiť normálne. Pôrod nepostupoval, dieťa malo 3x obtočený pupočník. Dieťa je chvalabohu v poriadku.

I napriek tomu som nešťastná z toho, že som nemohla rodiť prirodzene a vidieť moje dieťa okamžite. Stratila som veľa krvi a mala zvláštny tlak na hrudi. Odkedy dieťa vybrali, tak si nič nepamätám. Dieťa mi neukázali, nepriložili. Bola som mimo a prebrala som sa až na chodbe keď som išla na JIS.

Stále mám pocit, že som o niečo prišla, že som nebola schopná rodiť normálne. Snažím sa rozanalyzovať, čo som robila zle a prečo sa to stalo. Neviem si to odpustiť a závidím ostatným matkám, ktoré rodili normálne. Pravdepodobne to ani nikdy nezažijem, keďže je veľká šanca, že aj ďalší pôrod bude cisársky.

Ako mám prekonať tento smútok?

Ďakujem

Dobrý deň,

tieto pocity smútku, zlyhania, frustrácie sú u rodičiek, ktorým sa nenaplnila ich predstava o pôrode často bežnou záležitosťou, no nemali by trvať príliš dlho.

Každá mamička máme nejakú predstavu o našom pôrode. Čím je tá predstava špecifickejšia, tým je ťažšie sa potom vyrovnať so zmenou, aj keď ste ju sama ovplyvniť nemohli. Vo svojich plánoch ste nemali ani šancu sa na takúto situáciu pripraviť, a preto bude pravdepodobne aj dlhšie trvať, kým sa s tým nejakým spôsobom vysporiadate.

Každý človek sa s danou situáciou vyrovnáva po svojom. Neexistuje nejaká univerzálna metóda, ktorá by pomohla každej jednej maminke.

Je úplne normálne, aké emócie aktuálne prežívate a je to v poriadku. Pre úplný začiatok je dobré, keď si svoje pocity viete pomenovať. Kľudne si môžete hovoriť ako sa cítite. Keď si niečo reálne pomenovávame a priznáme si to ľahšie sa potom s tým náš mozog vie vysporiadať.

Svoje negatívne myšlienky, ktoré stále zamestnávajú vašu myseľ môžete reálne pozmeniť na papieri. Skúste myšlienku typu v niečom som zlyhala premeniť na prijateľnú, povzbudzujúcu napríklad: V tej situácii som nemohla reagovať inak, robila som čo som mohla. Neustále sa potom k tým pozitívnym myšlienkam vracajte.

Dôležité je, aby ste sa sústredili prevažne na svoju lásku k dieťaťu. Tak dlho ste po ňom túžili a ono teraz veľmi potrebuje vás a aj vy jeho bez ohľadu na to, akým spôsobom prišlo na svet. Využívajte často kontakt telo na telo, ktorý podporuje vylučovanie oxytocínu, pôsobí upokojujúco aj pre vás aj pre bábätko. Snažte sa dojčiť ak je to pre vás možné, ak nie nič sa nedeje vzájomné pozeranie do očí, ktoré podporuje vzťahovú väzbu si neodoprite ani pri kŕmení z fľašky. Rozprávajte sa s ním a nalaďte sa na jeho potreby.

Veľmi dôležité pre vyrovnávanie sa s negatívnymi emóciami je odpočinok a spánok. Sama potrebujete byť aj dostatočne oddýchnutá, aby ste sa adekvátne vedela starať o rodinu. Ako odpočinok niekedy stačí prečítanie knihy, či prechádzka. Odreagujte sa tak, ako je to pre vás príjemné.

Venujte čas aj svojmu partnerskému životu, ktorý je pre vás veľmi dôležitý a bude určite prínosom vo vyrovnávaní sa s danou situáciou. Vzájomne sa počúvajte, otvorene komunikujte a vyjadrujte svoje pocity. Pomáhajte si navzájom. Pokiaľ mu dôverujete je výborné keby ste sa mu mohli vyrozprávať o svojich pocitoch. Už len to, keď nás niekto počúva pôsobí terapeuticky.

Na vyrozprávanie sa môžete využiť samozrejme aj iný okruh známych. Zdieľanie svojich emócií, či už s partnerom alebo inými blízkymi je veľmi dôležité. Čím viac sa budete navzájom zdieľať, tým viac spoločnej sily môžete nájsť.

Keby ste si so svojimi emóciami nevedeli dať rady a bránili by vám v starostlivosti o dieťatko zvažovala by som kontaktovanie nejakého odborníka, ktorý by vám pomohol terapiami sa cez túto situáciu preniesť. V žiadnom prípade to neberte ako svoje zlyhanie.

Prajem nech vám dieťatko robí už len radosť.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička