Ako prekonať extrémnu žiarlivosť na partnera, hoci na ňu evidentne nie je dôvod?

Zodpovedané
21. máj 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom extrémnej žiarlivosti vo vzťahu. V predchádzajúcich vzťahoch som sa nikdy takto nesprávala. Na vzťahu s týmto partnerom mi záleží.

Ničí nám to vzťah. Z mojej strany čelí neustálemu upodozrievaniu, výčitkám, dokazovaniu. Cítim sa ako hysterická stíhačka, ktorá partnerovi nedá dýchať.

Privádza ma do šialenstva už len myšlienka, že by sa na inú čo i len pozrel alebo pozdravil, hoci by to bola kamarátka z detstva, s ktorou nič nemal. Moja hlava sa v tej chvíli preprogramuje a už vytvára teórie, že spolu automaticky niečo viac musia mať.

Nechcem o neho prísť, nechcem si zničiť vzťah. Zatiaľ má so mnou trpezlivosť, sme spolu 4 roky, máme spolu dve deti.

Čo by som mohla urobiť, aby som mu začala veriť?

Ďakujem

Dobrý deň,

vaša aktuálna žiarlivosť zrejme z niečoho pramení. Môže byť za tým akákoľvek príčina z minulosti, sklamanie sa a pod. To už ja neviem posúdiť. Dôležité je, že sa ju pokúsite sama odhaliť.

Na to, aby sme dokázali nejakú emóciu lepšie spracovať je dôležité si to pomenovať. Porozmýšľajte kedy sa vaša žiarlivosť najčastejšie vyskytuje konkrétne v akých situáciách. Kľudne si môžete na papier spísať v čom vidíte najväčšie problémy a následne aj prežívané emócie s tým súvisiace.

Následne môžete vaše negatívne pocity lepšie usmerňovať. Napríklad taká negatívna myšlienka ja môžem za to, že sa so mnou predošlý partner rozišiel sa môže zmeniť na - urobila som všetko čo som mohla, nemohla som pre to urobiť viac.

Niekedy pomôže tiež to, keď si svoje pocity ohodnotíte na stupnici. Tak lepšie samú seba dokážete pochopiť (10 sú zvyčajne tie najhoršie pocity). Toto vám pomôže tiež skúmať váš vnútorný svet, kde je to pre mňa najväčší problém.

Dôležité je aj to, keď sa o svojich pocitoch viete aj niekomu vyrozprávať. Ak máte nejakú dôvernú osobu, zverte sa jej. Už len to pôsobí terapeuticky a možno vám pomôže získať nejaký nadhľad. Na zmiernenie úzkosti je dobré, keď ste v kontakte s inými ľuďmi.

Na odreagovanie sa skúste prísť na to, aké činnosti vám robia radosť. Skúste relaxovať, prípadne robiť aj iné činnosti, ktoré vám pomôžu nemyslieť negatívne. Môžu to byť hocijaké stratégie ako napr. chvíľková relaxácia, hlboké nadýchnutie, príjemná hudba a pod. Robte skrátka to, čo vám pomôže zmeniť vaše myslenie. Povzbudzujte sa, keď sa vám podarí nejakou aktivitou negatívne myšlienky zahnať do úzadia. Prípadne sa môžete nejakým spôsobom odmeniť.

Pomôcť môže aj to, keď si nájdete pre vás vhodné rôzne pozitívne formulky, ktoré si pre prípad môžete niekoľkokrát opakovať ako "zvládnem to".

Ak by ste to však sami nezvládali neváhajte kontaktovať odborníka. Dnes máme už rôzne možnosti aj formou online stretnutí.

Veľa zdaru.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička