Ako povedať 13 ročnému synovi, že je neplodný?

Zodpovedané
25. jan 2022

Dobrý deň,

môj 13 ročný syn je neplodný. Trápi ma to ako matku a neviem nájsť správnu chvíľku na to, aby som mu to povedala.

Ako a kedy mu to mám povedať?

Kedy je ten správny čas?

Už to vieme asi dva roky. Bojím sa ako to vezme psychicky. Mňa aj manžela to vnútorne ubíja.

Ďakujem

Dobrý deň,

z vašich slov vnímam, že prežívate veľký strach a neistou v súvislosti s touto situáciou. Rozhodne to je téma veľmi ťažká aj pre vás aj pre vášho syna, preto tomu úplne rozumiem.

V prvom rade pre syna urobíte najlepšie ak si najskôr túto situáciu spracujete vy. Neviem, ako k tomu došlo, ale v prípade ak cítite vy pocit viny a nesiete to veľmi zle, tak veľmi ťažko budete synovi oporou, keď mu to oznámite. Ak by ste so situáciou boli trochu zmierení vy vedeli by ste mu to ľahšie podať a aj lepšie reagovať, aby situáciu zvládol čo najlepšie. Ak by ste to nezvládali, môžete si zavolať aj nejakú tretiu osobu, ktorú syn dôverne pozná.

Kedy je správny čas na oznámenie takejto diagnózy sa s určitosťou nedá povedať. Záleží od toho aký máte medzi sebou dôverný vzťah, či už rieši otázky sexuálneho charakteru s vami a pod.

Pravdepodobne je syn ešte vo veku, kedy otázku oplodňovania a sexu veľmi nerieši. Počkala by som teda možno na čas jeho prvých otázok ohľadom týchto vecí, keď sa o to bude zaujímať.

V týchto veciach nebude mať žiadny význam, keby ste pred synom niečo zatajovali, nech je pravda akokoľvek bolestivá. Treba mu to však vysvetľovať postupne a citlivo. Rozhovor začnite v pokojnej domácej atmosfére napríklad môžete povedať: V živote sa stáva, že niektorí ľudia nemôžu mať deti aj keď by veľmi chceli. To však neznamená, že budú mať horší život. Život má zmysel s akýmkoľvek problémom a je v ňom mnoho krásnych vecí ďalej mu konkrétne vysvetlite jeho diagnózu.

Adekvátne reagujte na jeho otázky, ak sa bude zaujímať ako a prečo k tomu došlo vysvetlite mu to. Ak by mal záujem, môže sa porozprávať s lekárom.

To ako to syn vezme záleží od veľa okolností. Vy mu však vždy buďte oporou, zrkadlite mu jeho emócie a prijmite ich. Napríklad: Viem, že je to pre teba ťažké. Sme tu s ockom kedykoľvek pre teba. Ako by sme ti mohli pomôcť, aby si sa cítil lepšie?

V prípade dlhodobejšej neschopnosti syna spracovať si túto informáciu neváhajte sa obrátiť na odborníka, ktorý by mu v tom mohol pomôcť.

Prajem veľa šťastných spoločných chvíľ.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička