Ako postupovať v prípade podozrenia na ADHD?

Zodpovedané
15. mar 2019

Dobrý deň,

máme synčeka, ktorý nedávno dovršil 3 roky. Momentálne je so mnou a s mladším súrodencom doma. Problém je v tom, že je to veľmi živé dieťa. Nikdy neposedí, neustále niekam uteká - napr. aj z domu (ak nie sú zamknuté dvere), alebo na cestu.

Už sa stalo, že ho takmer zrazilo auto. Neustále pobehuje, kričí, je to proste živel. Neustále prežívam strach, keď ho náhodou nemám na očiach. Kým bol mladší chodili sme s ním k neurologičke pre hypotóniu stredne ťažkého stupňa. Momentálne nás z kontrol a cvičenia vyradili. Absolvovali sme aj v rámci hypotónie genetické testy, tie boli v poriadku.

Začínam mať obavy, že synček bude mať ADHD. Keď si ho totiž porovnám so staršími súrodencami v jeho veku, tak boli kľudnejší, rozumnejší a nesprávali sa tak rizikovo. V septembri by mal nastúpiť do škôlky, ale mám veľké obavy ako to tam s ním pani učiteľky zvládnu.

Je potrebné zájsť už v tomto veku k psychologičke, aby ADHD potvrdila alebo vyvrátila?

Ako máme postupovať, keď máme takéto podozrenie?

Ďakujem

Dobrý deň,

ADHD u dieťaťa možno diagnostikovať medzi 3 - 4 rokom a táto diagnostika je veľmi komplexná. Orientačne sa dajú diagnostické kritériá podľa MKCH pozrieť aj na internete.

Pre presnejšiu diagnostiku by bolo dobré navštíviť odborníka.

Pri stanovení diagnózy ADHD je dôležité najmä pozorovanie, používajú sa psychologické testy, rozhovor s rodičmi, anamnéza. EEG, hoci nie je nevyhnutné, môže pri stanovení diagnózy pomôcť.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com