Ako postupovať, keď sa trojročná dcérka bojí ísť na veľkú potrebu?

Zodpovedané
15. feb 2020

Dobrý deň,

dcérka bude mať v marci 3 roky a už takmer rok je cez deň bez plienok. Ale posledný mesiac, keď sa jej chce kakať, tak zadržiava a odmieta ísť na nočník. Iba sa rýchlo vyciká a utečie.

Možno mala niekedy tvrdšie a bolelo ju to. Je schopná to aj niekoľko dní držať v sebe a len plače a chytá si zadok, že ju bolí. Keď už to nevie vydržať, vykaká sa. Ale neskutočne, až hystericky pritom plače. Celá je spotená a trasie sa. Hovienko nemá tvrdé, že by bola zapchatá.

Dokonca sa už aj pokakala do nohavičiek. Samozrejme sme jej nenadávali, iba sme jej povedali, že to nevadí. Povzbudili sme ju, že nabudúce sa podarí do nočníka.

Skúšala som ju motivovať, že keď sa vykaká, tak dostane za odmenu nálepky. Miluje ich, ale zabralo to iba raz. K tomu všetkému začala aj koktať. Naposledy bola stolica už zelenej farby.

V októbri sa nám narodil synček a vtedy si vynucovala dosť pozornosť. Snažíme sa jej s mužom venovať čo najviac.

Je možné, že aj to by mohol byť dôvod?

Ako máme postupovať?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

v tomto prípade samozrejme treba najskôr vylúčiť nejaký medicínsky problém.

Pokiaľ takýto problém vylúčite, a ak už rok vykonávala všetky potreby do nočníka, popr. toalety, je predpoklad, že keď začala stolicu zadržiavať a občas vykonávať aj do spodného prádla, že ide o psychický problém.

Môže to byť spojené s narodením súrodenca, avšak to takto ťažko povedať. Mnohokrát býva zadržiavanie stolice spojené s problémom s emóciami.

Vytvárajte dcére bezpečné a prijímajúce prostredie. Komunikujte empaticky, zrkadlite jej situáciu, emócie. Príjmite ich, nechajte ju prejaviť ich. Pracujte s nimi.
Oceňujte ju, prejavujte jej dôveru a nechajte ju o niektorých veciach rozhodovať. Ukážte jej, že jej názor je pre vás dôležitý. Že ona je dôležitá.

Všímajte si jej signály a reagujte na ne. Napĺňajte adekvátne jej potreby.
Trávte s ňou veľa času, venujte jej pozornosť, prejavujte jej lásku. Po narodení súrodenca by dieťa malo pocítiť čo najmenšiu zmenu.

Pokiaľ uz o dcérku máte obavu, poraďte sa s pediatrom, a následne s psychológom.


Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com