Ako pomôcť úzkostlivej svokre?

Zodpovedané
6. jan 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej svokry, ktorá má 73 rokov. Pred viac ako dvoma rokmi jej zomrel manžel a do dnešného dňa sa s tým nedokázala vyrovnať. Po svokrovej smrti sme byt predali a kúpili sme nový o dve ulice od nás, aby sme v prípade potreby vedeli hneď k nej prísť.

Svokra je viac menej zdravá. Má iba na vysoký tlak, na ktorý berie lieky. Začala sa príliš sledovať, merali si tlak a zapisovala si ho aj 20x za deň.

Často cez deň spí, ničím sa nezamestná a potom sa sťaže, že v noci nemôže spať. Budí sa ráno o štvrtok, vraj na tlak. Dá si tabletku a potom si meria tlak aj 5-6 x za hodinu.

Pred viac ako dvoma mesiacmi mala úraz. Zlomila si obe ruky a mala aj prasknutú kosť pod kolenom. 7 týždňov ležala v nemocnici. Teraz sa vrátila domov a môj manžel sa k nej presťahoval, nakoľko sama nevie fungovať. Akonáhle ju nechá chvíľu samu, tak už mu volá, že jej treba na záchod, pripadne ju preženie.

Keď je u nej, tak aj 3 hodiny jej netreba na záchod. Je veľmi precitlivelá. Už vopred sa všetkého bojí. Zlomeniny sa jej už zahojili, ale bojí sa oprieť do oboch rúk. Manžel je jedináčik a jej vzťah k nemu je vyslovene opičou láskou.

Niekedy mám pocit, ako keby chcela, aby bol len u nej a ako keby jej prekážalo, že je so svojou rodinou. Keď sme jej povedal, že by mala ohľadom psychického stavu vyhľadať odborníka, tak to odmietla.

Bojím sa, že sa situácia bude zhoršovať a bude to ovplyvňovať môj vzťah s manželom.

Ako jej môžme pomôcť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ svokra odmieta pomoc, obávam sa, že vy veľa nenarobíte. Proti jej vôli ju na vyšetrenie nedostanete. Môžete sa skúsiť telefonicky poradiť s psychiatrom, že aký by bol najlepší postup.

Zdá sa, že u svokry začína nejaká porucha, objavuje sa paranoja, úzkostné prejavy. Mnohokrát tieto prejavy bývajú sprievodnými javmi stareckej demencie, ale môže ísť kľudne aj o niečo iné.
Zdá sa tiež, že potrebuje spoločnosť, bojí sa zrejme zostať sama.

Čo môžete robiť vy je pomáhať len do tej miery do akej je skutočne nutné. Skúsiť jej poskytovať informácie, podporu, nejako ju presvedčiť, aby išla na vyšetrenie. Avšak malo by to mať nejaké hranice, musíte chrániť aj seba a svoju rodinu. Môžete skúsiť navrhnúť a nájsť nejakú opatrovateľku, aby sa trochu uľahčilo vám, a možno aj jej by urobila dobre spoločnosť.

Rozprávajte sa s manželom, vysvetlite ako a vás vplýva situácia, ako sa v nej cítite, vyjadrite svoje obavy a potreby. Hľadajte spolu nejaké riešenie, ktoré bude prijateľné pre vás oboch a samozrejme aj pre svokru.

Pokiaľ ide o nejakú diagnózu, býva to dlhá cesta. Obrňte sa trpezlivosťou, za mnohé svokra nemôže.

Prichádza to s vekom a chorobou.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com