Ako pomôcť prekonať 9 ročnému synovi strach zo psov?

Zodpovedané
22. júl 2019

Dobrý deň,

mám 9 ročného syna, ktorý sa bojí psov. V blízkom okolí máme psikov, tých sa nebojí. Bojí sa len cudzích psov.

Ako mu pomôcť prekonať strach?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

nepíšete, či mal synček so psami nejakú zlú skúsenosť, alebo sa začal báť ako keby "len tak".
Tiež neviem ako dlho to trvá, ani ako sa ten strach prejavuje. To je celkom podstatné. Zdravý strach je v poriadku. A tiež treba rozlíšiť strach a rešpekt. Psi môžu byť nebezpečné. Preto vravím, že veľa závisí od toho, ako syn reaguje.

Deti sa boja rôznych vecí v rôznych obdobiach života. Strachy sa im striedajú. Vzniknú a zase odídu.

V každom prípade mu strach treba priznať, preňho je reálny. Odzrkadlite mu ho. Pomenuje. Bojíš sa toho psa. Nepoznáš ho. Asi sa bojíš, že ti môže niečo spraviť.

Večer sa môžete o tom porozprávať. Spýtať sa ho ako sa cítil, čo by mu v tej chvíli pomohlo. Rozprávajte sa. O psoch, strachu, o zvieratách vo všeobecnosti.

Ako vravím, mnoho závisí od prejavov strachu a ich intenzity. Ak by mal synček paniku, neprirodzené prejavy, ovplyvňovalo by ho to až príliš, obráťte sa na odborníka.
Inak zrkadlite emócie, prejavte mu podporu, porozumenie.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com