Ako pomôcť matke, ktorá druhý rok pije?

Zodpovedané
23. jan 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom veci, ktorá ma trápi. Moja mama stále pije. Ťahá to už druhý rok. Má aj diagnózuaje s ňou zle.

Ako jej môžem pomôcť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

žiaľ, kým sa mama nerozhodne sama, že chce a potrebuje pomoc, tak jej môžete s jej diagnózou pomôcť len ťažko. Proti jej vôli ju nedostanete nikam.

Môžete jej poskytovať informácie o jej diagnóze a dúfať, že sa sama rozhodne podstúpiť liečbu. Prijať ju, povedať ako sa vy cítite v tej situácii, čo vás trápi, čo by ste potrebovali.

Neexistuje nejaký návod, vyhrážky, prosby, pád na dno. Na niekoho niečo zaberie, na iných žiaľ nič.

Môžete ju prijať ľudsky, dávať jej podporu, byť jej oporou, byť prítomná, vypočuť, porozprávať sa. Avšak to nie je jednoduché a vyžaduje to veľa trpezlivosti a sily. Nezabúdajte aj na seba a ošetrite aj seba.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com