Ako pomôcť 7,5 ročnému synovi, ktorý býva námesačný?

Zodpovedané
9. mar 2022

Dobrý deň,

môj 7,5 ročný syn býva námesačný. Od skorého veku v noci rozprával zo sna, väčšinou čo zažil cez deň sa mu premietalo do snov. No nebolo to vždy.

Minulý týždeň niečo kričal. Keď som prišla za ním, tak bol nahý a sedel na posteli. Išiel si asi prezliecť veci čo mal na doma. Tento týždeň opäť. V noci išiel za ním manžel a syn zase sedel na posteli bez pyžama úplne nahý.

Teraz som počula šramotanie a syn sa opäť išiel vyzliecť. Celkom mi to naháňa strach.

Prečo sa v noci vyzlieka?

Ráno si samozrejme nič nepamätá. Nikdy sa ani ráno hneď nepriezlieka, vždy behá po dome ešte v pyžame. V izbičke s ním spí aj trojročná sestrička. Raz ju zobudil a bola z neho vystrašená.

Ako mu môžeme pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň prajem,

u detí, u ktorých sa prejavuje námesačnosť je dôležité, aby neboli vystavované prílišnému stresu. Napätie, vyčerpanosť a únava zhoršujú prejavy námesačnosti. Je potrebné zvážiť, či dieťa neprežíva počas dňa náročné situácie, s ktorými si samo nevie poradiť. Pred spánkom by ste sa nemali venovať nejakým negatívnym veciam v rámci výchovy.

U syna sa snažte dodržiavať spánkový rytmus. Pred spaním je vhodné vykonávať aktivity s uvoľňujúcim účinkom - čítať knihu, počúvať hudbu alebo dať si teplý kúpeľ. Nie je vhodné jesť na večer ťažké jedlá, či piť veľa vody. Pred spánkom izbu vyvetrajte, dbajte na vhodnú teplotu.

Pokiaľ sa namesačníckym epizódam s dieťaťom nevyhnete, treba urobiť isté bezpečnostné opatrenia, aby ste predišli úrazom (aké je už na vašom zvážení a možnostiach aké máte doma).

To ako reagovať na námesačné deti sa u rôznych autorov mení. Niektorí odporúčajú dieťa zobudiť a následne nasmerovať do postele no následkom môže byť nedostatok odpočinku. Niektorí odporúčajú dieťa nepreberať a tak ho nasmerovať naspäť v tichosti na spánok v posteli a chvíľu pri ňom počkať. Skúste preto čo bude pre vás lepšou alternatívou.

Námesačnosť sa vekom postupne zväčša vytráca, pretože sa menia celkové spánkové fázy.

Ak by sa námesačnosť vyskytovala príliš často pre lepšiu diagnostiku a odhalenie príčin je možné vyšetrenie v spánkovom laboratóriu či u lekára. Predtým je vhodné viesť si tzv. spánkový denník, aby ste presne vedeli ako často sa to u dieťaťa vyskytuje ako dlho to trvá, čo dieťa robilo.

Prajem veľa zdaru.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička