Ako pomôcť 5 ročnému synovi, ktorý má strach z lekárov?

Zodpovedané
28. júl 2019

Dobrý deň,

môj 5 ročný syn má strach z lekárov. Začalo sa to tým, že ho ako 1,5 ročného operovali. Teraz ho čaká znova operácia. Navštevujeme aj psychológa. Syn mal aj strach z kakania, ale to sme už s pomocou psychologičky prekonali.

Ako môžem synovi pomôcť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.
Zdá sa, že si synček prešiel mnohým a mnohé ho ešte čaká.
Jeho strach je zrejme podmienený tým, čím si prešiel.

Myslím, že robíte všetko čo sa dá a robíte dobre, že navštevujete psychológa. Prínosná by mohla byť aj terapia hrou.

Vy doma mu môžete byť oporou, vytvárať mu také prostredie, aby mohol svoj strach prejaviť, rozprávať sa o ňom. Priznajte mu pocity, jeho strach je reálny. Zreflektujte mu to. Môžete s ním skúsiť nejako pracovať. Nakresliť si ho, dať mu nejakú podobu a potom ho podupať, zničiť, vyrobiť si "sprej" proti strachu, skrátka treba so synom hľadať čo by mu pomohlo. Na internete je množstvo hrových nápadov.

Rozprávajte sa ako sa vtedy cíti a či je niečo čo by mu pomohlo.
Robíte veľa, snažíte sa. Buďte mu aj naďalej oporou, poskytujte mu lásku, prijatie a bezpečie.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com