Ako pomôcť 35 ročnej sestre, ktorá je klamárka a alkoholička?

Zodpovedané
20. júl 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom nášho rodinného problému. Moja 35 ročná sestra je klamárka a alkoholička. Stále je vo veľkých problémoch a nevieme jej pomôcť, lebo nikdy nepovie pravdu.

Chcela by som ju objednať k psychológovi, ale neviem či to môžem vybaviť. Veľmi ma to trápi, lebo najviac trpí jej dcéra a náš otec. Bojím sa o zdravie nášho otca, a preto by som sestre chcela takouto formou pomôcť.

Ako jej môžme pomôcť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

žiaľ, systém je u nás nastavený tak, že pokiaľ sestra nebude chcieť sama niekam ísť, nasilu ju nikam nedostanete.

Jediná možnosť ako ju dostať napr. do nemocnice je, že by ubližovala sebe alebo niekomu inému, poprípade, že by niekoho ohrozovala. Alebo že by ste ju našli v takom zlom stave, že by potrebovala lekársku pomoc. V týchto prípadoch môžete zavolať sanitku alebo políciu. Avšak, ak bude chcieť odísť z nemocnice, nikto jej v tom nemôže zabrániť. A aby jej bola nariadená liečba, to by sa muselo stať už niečo vážne. Neviem presne aké sú právne podmienky.

Ak je ochotná niekam ísť, objednať ju môžete aj vy. V tomto prípade ideálne na psychiatriu, kde by zistili presný stav a pomohli by jej nastaviť liečbu, a to sa týka ak alkoholizmu aj patologického klamania.

Skúste sa s ňou rozprávať, poprípade jej možno prinášať informácie o možnostiach liečby, buďte. Prijímajte ju, buďte jej oporou. Ak sa bude cítiť bezpečne, bude vám dôverovať a hlavne, ak si uvedomí a prizná, že má problém, snáď sa rozhodne sama, popr. vo vašom sprievode, navštíviť odborníka dobrovoľne. Je to beh na dlhé trate. Držte sa.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com