Ako pomôcť 16 mesačnému dieťaťu prekonať strach z ľudí? Je potrebné vyhľadať psychológa?

Zodpovedané
7. júl 2019

Dobrý deň,

dcéra od kedy začala loziť, približne v 7 mesiacoch, má strach z ľudí.

Nie sú to len cudzí ľudia, ale aj rodina. Hlavne moja mama, na ktorú dcéra reaguje najhoršie. Plače, kričí, už len keď mama vojde do miestnosti, nechce sa k nej priblížiť a v podstate je mi na rukách, až kým neodíde.

Problém bol aj keď dcéra začínala chodiť, bála sa od nás vzdialiť aj na ihrisku. Vždy sme ju museli držať za ruku, to už sa našťastie zmenilo, ale ten strach z návštev pretrváva, či už príde my alebo niekto k nám.

Ďalšia otázka je, či je v poriadku, keď ešte vôbec nič nepovie. Rozprávať si rozpráva, "svojim jazykom", ale nič nechce zopakovať. Nenapodobní zvieratá, neosloví ma mama. Popritom vidím, že rozumie, čo na ňu rozprávam.

Ako pomôcť 16 mesačnému dieťaťu prekonať strach z ľudí? Je potrebné vyhľadať psychológa?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.

Najprv odpoviem ohľadne reči. Sledujte, či rozumie, či si ukazuje na veci, či slovíčok pribúda, či zapája melódiu reči, tempo. Každé dieťa má svoje tempo a v tomto období stále prevláda pasívna slovná zásoba nad aktívnou. Komunikujte, ukazujte si, čítajte. Mnohokrát sa reč zlepší zo dňa na deň, dcérka má ešte čas.

Čo sa týka strachu z ľudí, píšete, že to začalo cca v 7. mesiaci, čo je zhruba obdobie kedy u dieťaťa začína separačná úzkosť. Vtedy býva strach z odlúčenia od matky najsilnejší.
Strach z ľudí je pre deti prirodzený a trvá cca do 2 rokov. Dieťa netreba nútiť, každé je iné. Niektoré deti sú citlivejšie, vnímajú cudzích ľudí úzkostnejšie a trvá im dlhšie kým si na druhých zvyknú.

Ak nechce s niekým byť, rešpektujte to, choďte na to pomaly. Aj niektorí dospelí potrebujú viac času. Posaďte si ju počas návštevy na kolená a skúste naplniť jej potrebu, ktorou zdá sa je, byť čo najbližšie pri vás. Dožičte jej ten pocit bezpečia.

Rozmýšľam, prečo je tá najsilnejšia reakcia splnená s vašou mamou. Nestala sa nejaká udalosť, ktorá to mohla spôsobiť?

Ak by sa vám zdalo, že reakcie sú príliš intenzívne, znemožňujú dcérke normálne fungovanie, neviete si s jej reakciami rady, môžete sa poradiť so psychológom.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com