Ako pomôcť 15 ročnému synovi, ktorý je citlivý na okolie?

Zodpovedané
9. mar 2022

Dobrý deň,

môj 15 ročný syn má problém s hlučnými miestami. Napr. keď je trieda plná spolužiakov, priveľa svetla, pachy. Je mu hneď nevoľno, cíti sa vyčerpane a je mu na odpadnutie. V detstve mal z toho migrény.

Je veľmi citlivý na všetky ruchy okolia. Zo školy chodí vyčerpaný, unavený a bez energie. Je z toho nešťasťný.

Ako mu môžem pomôcť?

Navštívili sme už aj psychológov, ale všetko bolo bez úspechu. Detskí psychológovia mu nevyhovujú a k takému pre dospelých ho nezoberú. Rozbehla sa u neho aj depresia, pocit zbytočnosti, stálej únavy, chuť nebyť pri vedomí.

Chodíme cca 3/4 roka k detskej psychiatričke. Nasadila mu liečbu, ale máme pocit, že to nepomáha. Práveže to jeho stav zhoršuje. Rieši to iba zvýšením dávok, resp. pridaním liekov.

Syn je inak milý, zhovorčivý, otvorene sa rozprávame, komunikuje aj s ostatnými členmi rodiny. Zaujíma sa o rôzne témy, má rozhľad, v škole sa mu darí. Ale tento stav začína mať vplyv aj na učene. Po škole spí aj 5 - 6 hodín v kuse. Na nejaké krúžky, šport nemá ani pomyslenie. Do 12. rokov bol aktívny. Teraz v puberte nemá žiaden koníček

Detská lekárka mu vzala krv. Má veľký deficit vitamínu D. Začal brať zvýšené dávky a o mesiac ideme na kontrolu.

Ako môžem synovi pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

na to, aby som sa mohla vyjadriť k problémom vášho syna by som potrebovala oveľa viac informácií. Vec sa nedá vyriešiť jednorázovo takto cez túto poradňu.

Neviem, či mu bola robená nejaká psychologická diagnostika, ktorá by mala byť základom k ďalšiemu prístupu k synovi. Tak isto nepoznám podrobne jeho anamnézu, od kedy začal takýto problém, ako prebiehal jeho vývin a podobne. Toto všetko sú podstatné skutočnosti.

Vo všeobecnosti však synovi môžete pomôcť tým, že jeho emócie prijmite, zrkadlite ich. Pýtajte sa syna, čo by mu pomohlo aby sa cítl lepšie. Môžete mu poskytnúť svoj postoj, čo vám pomáha keď ste mali nejaké negatívne emócie a pod. Nebagatelizujte to čo cíti. Vety typu veď tam sa nemáš čoho báť a podobne nie sú na mieste.

Skúste vnímať ako sa najlepšie dokáže odreagovať a poskytnite mu na to priestor. Skúste nájisť aj cestu ako dlhodobý spánok po škole (kniha, či čas trávený vonku a pod.) avšak ak by to nešlo doprajte mu dostatok spánku, aby sa dokázal vnútorne s dňom vysporiadať. Hypersenzitívni ľudia potrebujú pravidelný denný režim, rozdelenie práce s dostatočným časom na oddych, spánok a relax.

Určite výrazne pomôže počúvanie relaxačnej hudby v priestore vyhradenom len pre seba. Aspoň doma sa snažte nejaké rušivé vplyvy odstrániť. Orientujte sa na to, čo vaše dieťa potrebuje.

Veľmi dôležité je pracovať na zdravom sebavedomí, čo sa už samozrejme malo diať aj skôr. Oceňujte syna za aktivity, ktoré zvláda a dodávajte mu odvahu, že mu veríte. Skúste nájsť u syna nejaké aktivity, v ktorých môže zažívať úspech a tie podporujte. Hlavné je, aby išiel vlastnou cestou, určoval si vlastné ciele a nekopíroval ich podľa vzoru ľudí.

Vidím, že synovi jeho problém robí ťažkosti v každodenných činnostiach a prináša mu to negatívne emócie. Z tohto dôvodu vám odporúčam skúsiť ešte hľadať psychológa, ktorý by synovi sadol a bol mu prínosom a poskytol mu nejaký druh podpornej terapie. Konzultujte jeho stav aj s učiteľmi v škole, vedia vám často poskytnúť cenné informácie.

Prajem veľa zdaru.


Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička