Ako odučím trojročnú dcéru od plienok?

Zodpovedané
16. jan 2020

Dobrý deň,

moja dcéra bude mať o dva mesiace 3 roky. Je rozumná a čisto rozpráva.

Ako ju naučím, aby sa pýtala cikať?

Sedáva na nočníku a aj na wc, ale nevyciká sa. Vyciká sa iba do plienky, alebo sa pociká. Na nočník som ju dávala hneď ako začala sedieť.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

prechod dieťaťa z plienky na záchod predstavuje pre mnohé deti ako keby ďalší vývinový stupeň. Plienka pre ne predstavuje istotu.

Ak je už zrelá fyzicky, dokáže ovládať zvierače, je to len otázkou času kedy sa jej podarí prejsť aj na toaletu. Deti sa chcú podobať na rovesníkov, na rodičov, chcú robiť to isté, napodobňovať ich, nechcú sa líšiť.

Takže ak vidí vás, že chodíte na toaletu, má ten vzor. Môžete si čítať nejaké knižky, ale myslím si, že jej je jasné, čo sa od nej očakáva.
Čím napätejšia atmosféra je, čím väčší tlak, tým dlhšie to deťom trvá. Dajte jej v tomto slobodu.

Vyžaduje to trpezlivosť a podporu dcérky. Ak dáva nejaký signál a vidíte, že je jej treba, tak jej dajte a výber či chce ísť na nočník alebo bude cikať do plienky. Jej rozhodnutie rešpektujte. Netrestajte, nekričte na ňu, nevyvíjajte prílišný tlak. Ak sa pociká, alebo vyciká do plienky, len pomenujte dôsledok. Treba ťa prezliecť/prebaliť, lebo nohavice/plienka sú mokré. Na budúce sa môžeš skúsiť vypýtať.

To je len príklad. Komunikujte to rešpektujúco, prijímajúco.

Dcérke vytvárajte bezpečie, prijatie. Veľa pracujte s emóciami. Prijímajte ich, pomenujte. Poskytujte empatiu. Láskavo nastavujte hranice. Prejavujte lásku, porozumenie, rešpekt. Reagujte na jej potreby. Po čase by to malo prísť.

Ak nemá pripravené zvierače, fyzicky nie je zrelá, tak treba čakať kým dozreje.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com