Ako odučím trojmesačné bábätko od cmúľania palčeka?

Zodpovedané
22. jan 2020

Dobrý deň,

synček má 3 mesiace a začal si cmúľať palček. Zaspáva síce s cumlíkom, ale keď sa zobudí, alebo cez deň si dá sám do pusinky palček. Keď nejde spinkať, cumlík vypľuje. Začala som mu dávať rukavičky, ale niekedy si ich zožmolí tak, že si tam ten palček nájde a cmúľa si ho aj cez rukavičku.

Pri dcérke som to neriešila. Tá má dnes 2,5 roka a kvôli palčeku má krivé zúbky. Bojím sa, aby aj malinký tak nedopadol.

Ako mám tomu zabrániť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

u takéhoto malého bábätka je cmúľanie bežným javom. V tomto veku ide o reflexívnu záležitosť. Od 4. - 6. mesiaca sa mení na vôľovú činnosť, avšak vtedy bábätko začína viac objavovať svet, začína na bruchu dvíhať hlavu a ruky potrebuje na iné veci. Cmúľanie palčeka zvykne odoznievať.

Niektorí odborníci tvrdia, že do 2 - 3 rokov, niekedy až do 4 cmúľanie palčeka nie je nejaký problém a nemožno ho považovať za zlozvyk. Po tomto veku by malo mať dieťa vybudované iné mechanizmy na upokojenie.

Samozrejme rozumiem, že vás to znepokojuje. Vo všeobecnosti platí, že bábätku treba venovať čo najviac pozornosti. Ak si cmúľa palček, môžete mu chytiť rúčku, začať sa s ním niečo hrať, niečo mu na rúčkach ukazovať.

Teraz by som na to nejako netlačila, synček je naozaj maličký a tento jav je prirodzený. Ak by sa vám zdalo, že si palček cmúľa veľmi často a veľmi intenzívne aj neskôr, vtedy treba pátrať po príčine.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com