Ako odnaučiť 5 - ročnú od cmúľania palca?

Zodpovedané
4. sep 2022

Dobrý deň,

dcérka bude mať v októbri 5 rokov. Od čias bábätka si cmúľa palec, cumlík odmietala. Myslela som si, že to vekom a nástupom do škôlky prejde, bohužiaľ nestalo sa. Cmúľa si ho takmer stále, doma, v škôlke, na cestách, dokonca niekedy aj pri hre. Nepomáha dohováranie, ani vyhrážanie. Skúšala som jej ukázať, aké bude mať škaredé zúbky, ale ani to nepomohlo. Palček má samozrejme menší a zúbky tiež, s medzerou aj mierne dopredu.

Ako ju odnaučiť od tohto zlozvyku?

Ďakujem

Dobrý deň prajem,

o zlozvykoch som písala už niekoľko príspevkov. Dúfam, že vám budú inšpiráciou:

https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Chcem vás povzbudiť tým, že u väčšiny detí tento zlozvyk do 6 rokov sám vymizne.

Pri cmúľaní palca niekedy pomáha nejak zamestnať ruky dieťaťa (podať mu niečo do ruky).

Prajem veľa zdaru.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička