Ako odnaučiť 5-ročnú dcéru od schválnej "maznavo - šušlavej" reči?

Zodpovedané
7. sep 2022

Dobrý deň,

skoro 5-ročná dcérka niekedy začne hovoriť detskou maznavou rečou. Napríklad namiesto: "Maminka, chcem kakať" povie "Mamiňca, cem cacať", alebo: "Prosím si Termix" - "Pjosím si Téémic". Robí to vtedy, keď chce na seba upútať pozornosť, poprosiť o niečo, keď znervóznie. Napodobňuje tak dosť verne svoju 2,5 ročnú sestričku. Pritom, keď mala 4 roky, sama sa naučila vyslovovať "r", hovorí veľmi čisto a pekne. Už v 2 rokoch jej bez problému rozumeli aj cudzí, má dobrú artikuláciu. Čítame jej aj knihy pre 6 - 7-ročné deti.

Ja to väčšinou ignorujem, ale muž jej stále hovorí: "Mne to vadí, nešušli, ja ti to dám, až keď to povieš normálne"...atď. Ona sa potom urazí, plače.

Ako teda docieliť, aby s tým dcéra prestala?

Netreba len počkať, kým aj mladšia sestrička začne rozprávať čistejšie?

Bude v škôlke, alebo škole tiež skĺzavať k šušlaniu?

Ďakujem

Dobrý deň,

pravdepodobne si vytvorila určitý zlozvyk, ktorý využíva a možno niekedy už ani je úplne vedome (ako napr. pri vypätých situáciách). Je teda dosť možné, že to bude využívať aj mimo domu.

V takýchto prípadoch sa neodporúča príliš na to upozorňovať, pretože nastáva určitá boj o moc. Ak je to niekedy aj mimo jej kontrolu, tak vzájomné odďaľovanie a strata určitej dôvery.

Hranice skôr zadávajte v prípade, keď ste si určite istí, že to robí schválne z nejakého účelu. Hranicu však treba zadávať s rešpektom a láskou. (Ako napr. Ja viem, že je pre teba niekedy zábavné hovoriť takouto rečou, ale mne to vadí, pretože ti dobre nerozumiem. Čo by sme s tým mohli urobiť?).

V ostatných prípadoch jej jednoducho odpovedajte zreteľne a jasne tak ako sa má. Ona by mala časom vidieť, že to nikam nevedie a keď za to bude aj oceňovaná pravdepodobne to celé u nej vyhasne.

V tomto prípade ju treba veľa motivovať a oceňovať pokiaľ sa jej nejaký čas podarí hovoriť "normálnou rečou".

Tak isto je dôležité naladiť sa na jej potreby a aj tým potom preventívne odstraňovať situácie, v ktorých sa to vyskytuje najčastejšie.

Prajem veľa zdaru.


Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička