Ako naučiť dvojročné dieťa kakať do nočníka alebo do záchoda?

Zodpovedané
5. máj 2019

Dobrý deň,

môj dvojročný synček nechce kakať do nočníka a ani do záchoda. Keď potrebuje ísť cikať, tak to pekne oznámi a vyciká sa do záchoda. Keď chce kakať, tak sa radšej schová a urobí to do slipkov.

Ak ho vyruším, tak radšej zadrží.

Ako keby sa bál vykakať do nočníčka alebo do wc.

Ako ho presvedčiť, že je to normálne a správne?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

každé dieťa má svoje individuálne tempo. Niektorým sa podarí na nočník/záchod ísť skôr, iným neskôr. Niektoré deti ako keby neradi sedeli na záchode/nočníku, radšej stoja, popr. si dajú plienku.

Určite dieťa netreba trestať, nadávať mu, ani nič podobné. Dôležité je, že kaká. Sledujte jeho signály. Ak viete odhadnúť kedy ide kakať, skúste mu dať na výber kam by sa chcel vykakať (záchod, nočník, plienka), aby si sám reguloval tú situáciu. Začne sa tak cítiť istejšie.

Rozprávajte sa o tom, napr. večer keď už máte kľud a pokojnú atmosféru. Prejdite si čo sa stalo cez deň, ako tá situácia prebehla. Spýtajte, čo by mu pomohlo kakať na záchod/nočník. Možno len skrátka nie je pripravený a zatiaľ nepomôže nič.

Tiež skúste vytvárať vhodné podmienky - kľud, možno nejaký rituál ak zvykne kakať v podobný čas. Vytvárajte mu pocit prijatia a bezpečia bez súdenia. Podporujte ho, slovne môžete oceniť úspech.

Niekedy deti zo dňa na deň zrazu povedia, že idú na veľký záchod, alebo nočník. Ešte je malý, určite na to netreba tlačiť a robiť z toho tému číslo jedna. Každý má iný čas kedy je pripravený prejsť na ďalší stupeň.
Chce to len trpezlivosť.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com